Dyżur ratowniczy załogi śmigłowca W-3 WA SAR w Tatrach
W sobotę, 14 grudnia 2024 roku, zakończył swoją misję w Tatrach Lotniczy Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy nr 1 (LZPR-1). Przez ostatnie tygodnie zespół wspierał działalność Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) w ratownictwie górskim, jednocześnie zabezpieczając strefę odpowiedzialności Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ASAR).
Jak co roku, do realizacji działań został skierowany śmigłowiec ratowniczy W-3 WA SAR wraz z załogami, wydzielony z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Tym razem miejsce pełnienia dyżuru zorganizowane było w bazie TOPR na terenie Szpitala Powiatowego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Każdorazowy pobyt wojskowych załóg w Tatrach poprzedzony jest minimum kilkudniowym zgrywaniem załóg wydzielonych do pełnienia dyżuru z ratownikami TOPR. W trakcie tego procesu, personel wojskowy poznaje topografię Tatr wysokich i rozmieszczenie lądowisk, specyfikę realizacji lotów w górach w ekstremalnie trudnych warunkach pogodowych oraz nade wszystko, weryfikuje swoje umiejętności, podczas współdziałania z elitarnym personelem TOPR stanowiącym załogę śmigłowca ratowniczego.
W okresie od 15 listopada 2024 roku do zakończenia dyżuru załoga LZPR-1 wraz z ratownikami TOPR wykonała w Tatrach trzy misje ratownicze, udzielając pomocy czterem osobom. LZPR-1 realizował również zadania związane rozpoznaniem zagrożenia lawinowego.
Całość działań koordynowana była przez Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC), we współpracy z Centrum Koordynacyjnym Ratownictwa Górskiego TOPR.
Realizacja zadań jest kolejnym przykładem bardzo dobrej współpracy Sił Zbrojnych RP z elementami poszczególnych systemów ratowniczych w Polsce, na rzecz udzielania pomocy osobom znajdującym się w niebezpieczeństwie w stanie zagrożenia zdrowia lub życia.
Tekst: płk Marcin Szafraniec; kpt. Anna Mleczko
Komentarze