Przejdź do treści
V Międzynarodowy Piknik Lotniczy Euroregionu Beskidy 2008
Źródło artykułu

Dwudniowy skrzydlaty piknik

Kilkadziesiąt modeli samolotów, widowiskowe akrobacje lotnicze i pasjonujące opowieści o lotnictwie mogli zobaczyć i usłyszeć mieszkańcy Podbeskidzia podczas dwudniowego Pikniku Lotniczego Euroregionu Beskidy zorganizowanego po raz piąty na bielskim lotnisku w Aleksandrowicach.

Mimo kiepskiej pogody i niskiego pułapu chmur, organizatorm (Aeroklubowi Bielsko-Bialskiemu) udało się przeprowadzić kilka spektakularnych pokazów lotniczych.

Było także wiele innych atrakcji. Po raz pierwszy na bielskim pikniku wystąpił najbardziej utytułowany lotnik na świecie, 56-letni Litwin Jurgis Kairys, wielokrotny mistrz Europy i świata w akrobacjach lotniczych. Kairys był jednym z konstruktorów firmy "Suchoj". Kiedy Litwa oddzieliła się od Rosji, nie chciał już budować samolotów wojskowych dla innego państwa i został pilotem-akrobatą.

Z kolei miłośnicy maszyn historycznych mogli podziwiać m.in. samoloty używane w czasie II wojny światowej przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych do obserwacji artyleryjskiej. Były wśród nich m.in. Piper-4H Grasshopper czy polskie RWD-5.
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony