Przejdź do treści
Źródło artykułu

Drugi Saab 340 AEW wylądował w Gdyni

W dniu 10 czerwca br., w godzinach popołudniowych, samolot wczesnego ostrzegania i alarmowania Saab 340 AEW wylądował na terenie 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. Jest to drugi samolot dostarczony do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej przez szwedzki koncern zgodnie z umową zawartą w 2023 roku.

Pierwszy samolot trafił w struktury Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w marcu 2024. Obecnie realizowany jest proces szkolenia załóg.

Dzięki pozyskaniu samolotów Saab 340 AEW wzmacniamy bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej, które jest jednym z priorytetów.

Każdego dnia załogi statków powietrznych Sił Zbrojnych RP czuwają w gotowości, aby zapewnić ochronę polskiego nieba.

AWACS-y to samoloty wyposażone nie tylko w zaawansowane systemy radarowe pozwalające śledzić obiekty latające oraz statki i okręty, lecz również w systemy łączności, dzięki którym pełnią one rolę powietrznych stanowisk dowodzenia.

Saab 340 AEW (Airborne Early Warning) ma działający w paśmie S ścianowy radar PS-890 Erieye (stąd nazwa Saab 340 AEW Erieye), który może wykryć okręty i statki z około 320 km, samoloty (wielkości myśliwca) z około 370 km, a pociski manewrujące z około 200 km. PS-890 Erieye jest w stanie śledzić około 1000 obiektów morskich i około 500 obiektów latających. Na zakup szwedzkich Saabów 340 zdecydowały się m.in. Brazylia, Grecja, Tajlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Za dwie używane maszyny Polska zapłaciła Szwecji około 52 mln euro. Oba samoloty będą stacjonować w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach.

(fot. kpt. mar. Marcin Kołodziejski)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony