Drony pomagają w pracy strażnikom miejskim z Bielska-Białej

Dron „Nosacz” firmy Flytronic (fot. strazmiejska.bielsko.pl)

W poniedziałkowy poranek 7 stycznia br., Straż Miejska w Bielsku-Białej rozpoczęła kontrolę niskiej emisji przy wsparciu dronów firmy Flytronic S.A., które umożliwiają analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z domów jedno i wielorodzinnych.

Pomiary są  prowadzone z powietrza za pomocą platformy pomiarowej z zamontowanym czujnikiem oraz drona obserwacyjnego prowadzącego nawigację i poszukiwanie najbardziej kopcących kominów.

Bezzałogowy system latający zwany popularnie „Nosaczem” firmy Flytronic umożliwia analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z kominów domów jedno i wielorodzinnych. Do pomiarów służy sprzęt z platformą pomiarową. Aparatura zamontowana jest na bazie drona DJI Matrice 600 PRO o wadze 8 kg. Nawigatorem dla „Nosacza" jest dron rozpoznawczy Phantom 4, który poszukuje najbardziej kopcących kominów.

 
(fot. strazmiejska.bielsko.pl)

Czujnik pomiaru zanieczyszczeń umożliwia zdalny pomiar zanieczyszczeń PM10, PM 2,5, PM1 z wykorzystaniem laserowego licznika rozsianych cząstek stałych dla substancji: Etanol, Amoniak, Chlorek wodoru, Formaldehyd. Taki zestaw sensorów pozwala na wskazanie spalania: produktów z tworzyw sztucznych, butelek PET, emaliowanego drewna, sklejki, wilgotnego drewna, produktów wykonanych z PCW np. wykładzin, ram okiennych.

W wyniku lotów i pomiarów jest możliwe wskazanie budynków generujących największe zanieczyszczenie oraz możliwie precyzyjne wskazanie emitenta szkodliwych dla zdrowia substancji. Wtedy funkcjonariusze Eco patrolu wykonują czynności kontrolne wskazanych przez dron nieruchomości, które generują największe zanieczyszczenie oraz emitujące szkodliwe dla zdrowia substancje. W poniedziałek w jednej z przeprowadzonych kontroli strażnicy ujawnili wykroczenie polegające na spalaniu biomasy stałej, której zawartość wilgotności była większa niż 20%. Wobec właściciela  nieruchomości wyciągnięto sankcję przewidzianą prawem. Wspólne kontrole z dronami Flytronic S.A, Straż Miejska w Bielsku-Białej będzie prowadzić do 31.03.2019r.

Źródło: Straż Miejska w Bielsku-Białej
comments powered by Disqus