Dron wskaże strażnikom z Kielc, kto w piecu pali śmieciami

Dron i jego operator (fot. Straż Miejska w Kielcach)

Pod koniec ubiegłego roku Straż Miejska w Kielcach wzbogaciła się o drona, którego otrzymała w ramach inwestycji finansowanych z budżetu obywatelskiego.

Jesienią grupa wytypowanych funkcjonariuszy Straży odbyła bardzo intensywne szkolenie, zakończone egzaminem państwowym. Dzięki szkoleniu strażnicy uzyskali licencje operatora bezzałogowego statku powietrznego uprawniające do wykonywania lotów dronem nad Kielcami.

W związku z tym, zgodnie z zapowiedziami, od Nowego Roku eozpoczęło się wprowadzanie kolejnego etapu działań na rzecz lepszej jakości powietrza w tym mieście. Straż Miejska otrzymała drona, żeby przy jego pomocy weryfikować wszystkie zgłoszenia dotyczące nielegalnego spalania odpadów w paleniskach domowych i nie tylko w nich. – Jesteśmy przekonani, że nowy sprzęt i intensywność kontroli zwiększą skuteczność w eliminowaniu źródeł zanieczyszczenia powietrza – mówią strażnicy.

Dron jest wykorzystywany do codziennej pracy patroli już od 7 stycznia br. Ponieważ jest on wyposażony w nowoczesne czujniki do badania i analizy zanieczyszczeń, strażnicy będą mogli w czasie rzeczywistym obserwować poziom emisji trujących związków wydobywających się z kominów.

Czujniki odczytują również stężenie cyjanowodoru, formaldehydu, amoniaku, substancji organicznych czy pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10 powstających przy spalaniu odpadów. Nowy dron Straży Miejskiej w Kielcach ma również wbudowane kamery: wizyjną i termiczną, które pozwalają bardzo precyzyjnie i szybko ustalić źródło trującego dymu.

Dotychczasowe kontrole wykonywane przez Strażników potwierdzają, że nawet bardzo intensywny dym wydobywający się z komina nie oznacza złamania przepisów.

Zdecydowana większość właścicieli nieruchomości wcale nie pali śmieciami, a za zadymienie odpowiadają stare, kilkudziesięcioletnie paleniska. Podczas rozmów z funkcjonariuszami właściciele nieruchomości często deklarują wymianę kotła.

Obecnie funkcjonariusze szczegółowo spisują protokoły kontrolii przesyłają je do wydziałów Urzędu Miasta odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami.

Dzięki użyciu drona, przeprowadzane przez kieleckich strażników kontrole nie będą wymagały wejścia na teren posesji, co znacznie przyspieszy proces weryfikacji wszystkich zgłoszeń dotyczących podejrzenia spalania odpadów.

Źródło: Straż Miejska w Kielcach
comments powered by Disqus