Dron podleci w Szczecinku do komina i sprawdzi skład chemiczny

Nowy dron jednostki Straży Miejskiej w Szczecinku (fot. Straż Miejska w Szczecinku)

Sezon grzewczy w pełni. Do jednostki Straży Miejskiej w Szczecinku napływają zgłoszenia o podejrzeniu spalania odpadów. Nowy dron pomoże sprawdzić strażnikom miejskim czym palą mieszkańcy Szczecinka.

Już nie długo do pomocy naszych działań będzie używany dron, który będzie kontrolował jakość powietrza w naszym mieście. Będzie on mógł podlecieć do komina i sprawdzić skład chemiczny wydobywającego się dymu z komina – mówią strażnicy.

Jak informują strażnicy "do drona będzie podczepiona stacja badawcza, która pokaże takie substancje jak  PM 2, 5, PM 10 oraz inne związki chemiczne, które będą wskazywały na spalanie w piecu plastików, lakierowanych płyt i tym podobnych rzeczy. Wtedy do kotłowni, na podstawie wystawionych przez Burmistrza upoważnień wejdą strażnicy i przeprowadzą kontrolę.  Gdy właściciel  nie będzie się przyznawał do spalania odpadów, strażnik będzie miał prawo pobrać próbki  popiołu z pieca. Następnie próbki te zostaną wysłane do zbadania w laboratorium."


(fot. Straż Miejska w Szczecinku)

W miesiącu listopadzie strażnicy interweniowali 12 razy w związku z dużym zadymieniem i podejrzeniem spalania odpadów. Jedna osoba została ukarana mandatem karnym. W tym przypadku mężczyzna spalał w ognisku odpady budowlane. Trzy osoby zostały pouczone, w pozostałych przypadkach podejrzenia o spalanie odpadów nie potwierdziły się.

Teraz pracę strażników miejskich ze Szczecinka ułatwi dron.

Źródło: Straż Miejska w Szczecinku
comments powered by Disqus