Czy można latać dronem nad torami kolejowymi?

Dron w locie obok torów kolejowych i pociągu (fot. PKP CARGO)

Tytułowe pytanie co jakiś czas pojawia się w wiadomościach e-mail, które Michał Zawadzak dostaje od czytelników portalu Świat Dronów. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi (najprościej byłoby napisać: „to zależy”) więc Michał Zawadzak stwierdził, że warto poświęcić temu tematowi osobny post na blogu.

Mail dosłownie sprzed kilkunastu godzin:

„Jak dokładnie wygląda kwestia latania nad torami i trakcją? Wiem, że nie wolno, ale nie mogę znaleźć podstawy prawnej i nie wiem czy nie mogę wcale czy mogę, ale z odpowiednią wysokością. Czy mogę obok żeby zrobić zdjęcia? Ciężko mi to znaleźć.  Chciałbym znać dokładnie przepisy żeby nie narobić sobie problemów z sokistami.”

Skłonił on w końcu Michała Zawadzaka do opisania tematu lotów dronem nad trakcją kolejową oraz pozostałymi terenami kolejowymi (bocznice, dworce itp.).

Na początek warto wyjść od rozporządzenia wyłączającego (tak autor nazywa w skrócie Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków), w którym nie ma nigdzie mowy wprost o zakazie lub ograniczeniach w lotach dronami nad torami i innymi terenami kolejowymi. Skoro nie ma tego wprost to może jest „nie wprost”?

Cały artykuł czytaj na stronie www.swiatdronów.pl

Źródło: Świat Dronów
comments powered by Disqus