Przejdź do treści
Centralny Port Komunikacyjny - wstępna koncepcja Chapman Taylor (fot. Chapman Taylor)
Źródło artykułu

CPK ogłasza przetarg na projektowanie obiektów wspierających działanie lotniska

Centralny Port Komunikacyjny idzie za ciosem i ogłasza kolejne ważne zamówienie dla Portu Solidarność. Spółka rozpoczyna przetarg na Projektowanie Obiektów Wspierających – Support Infrastructure Engineering (SIE). Szacowana wartość kontraktu to 500 mln zł.

Ergonomiczne i właściwe zaprojektowanie obiektów wspierających działania lotniska ma kluczowe znaczenie i jest jednym z największych wyzwań, przed jakimi stają operatorzy portów lotniczych. Nie inaczej jest w przypadku spółki CPK, realizującej misję wybudowania największego lotniska w Polsce – Portu Solidarność, który stanie się również centrum przesiadkowym dla Europy Środkowo-Wschodniej. W ogłoszonym przetargu na Projektowanie Obiektów Wspierających (Support Infrastructure Engineering - SIE) komisja przetargowa będzie przede wszystkim oceniać doświadczenie biur projektowych.

Podstawowym przedmiotem zamówienia są prace i usługi projektowe związane z przygotowywaniem dokumentacji wielobranżowych, czyli projektów koncepcyjnych, technicznych, wykonawczych i budowlanych wraz z uzyskaniem pozwoleń na budowę oraz innych niezbędnych opracowań koniecznych do otrzymania zgód projektowych. Zakres zamówienia obejmuje również inne usługi związane z projektowaniem, np. doradztwo w toku postępowań o udzielenie zamówień na wykonanie robót budowlanych.

Port Solidarność powstaje, by móc sprostać potrzebom pasażerów i standardom podróży lotniczych w XXI wieku. Budujemy go również mając na uwadze potrzebę jego przyszłego rozwoju, dlatego przy projektowaniu obiektów wspierających także stawiamy na najwyższe standardy i liczymy na nowatorskie rozwiązania architektoniczne – mówi Konrad Burz, dyrektor Biura Projektowania i Inżynierii Podprogramu Lotniskowego CPK.

Projektowanie zostało podzielone na dwa zakresy i umowy ramowe. Szacowana wartość każdej z nich wynosi 250 mln zł. W ramach pierwszej architekci opracują projekty m.in.: wieży kontroli ruchu lotniczego (ATCT), centrum operacyjnego lotniska, obiektów służb ratowniczo-gaśniczych (ARFF), sortowni odpadów, biur służb meteorologicznych i policji, budynków utrzymania i zarządzania lotniskiem czy magazynów i hangarów. Druga umowa ramowa będzie obejmowała m.in. sporządzenie projektów terminali cargo, sortowni towarów, budynków służb i administracji, parkingów wielopoziomowych, hoteli czy przestrzeni handlowych.

Przetarg ma charakter nieograniczony, spółka zaprasza do udziału zarówno polskie biura projektowe jak i podmioty z zagranicy. W jego wyniku zostanie wyłonionych do 15 firm. Termin składania ofert dla pierwszego zakresu umowy ramowej upływa 7 września 2022 r. Szczegóły przetargu dostępne są na platformie SmartPZP.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony