Przejdź do treści
Źródło artykułu

Chełm: Uczelniane lotnisko z betonowym pasem? Trwają przygotowania

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie planuje budowę betonowego pasa startowego na lotnisku w Depułtyczach Królewskich. Inwestycja ma umożliwić rozwój dla uczelni, ale również całego regionu.

Decyzję o wpisie lotniska Depułtycze Królewskie do rejestru lotnisk cywilnych, pod numerem 66 przedstawiciele chełmskiej PWSZ odebrali z rąk Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego 4 września 2014 roku. Jest tam realizowane szkolenie lotnicze dla studentów kierunku mechanika i budowa maszyn, kształcą się tam piloci samolotowi, śmigłowcowi, a także, poszukiwani na rynku, mechanicy lotniczy. Lotnisko spełnia ważna rolę w regionie, oprócz prowadzonej tam działalności szkoleniowej, korzystają z niego służby porządku publicznego jak i pasjonaci lotnictwa.

Wstępna koncepcja zakłada budowę pasa o długości 1100 metrów, na którym miałyby lądować samoloty przewożące na pokładzie do 100 pasażerów. Obecnie lotnisko w Depułtyczach Królewskich dysponuje dwoma pasami trawiastymi.

W 2018 roku planowane jest przeprowadzenie procedur związanych z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji, w tym pozwolenia na budowę, projektów, czy badań geologicznych. Kolejnym etapem ma być rozstrzygnięcie przetargu i wyłonienie wykonawcy. Prace ziemne zaplanowano na 2019 rok.

Inwestycja wydłuży czas korzystania z lotniska przez studentów nawet do 70 procent dni w roku.

Wczoraj (18 grudnia) w murach uczelni gościł Jarosław Gowin – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który podczas rozmów zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby betonowy pas powstał na lotnisku w Depułtyczach Królewskich.

Cały artykuł można pirzeczytać na stronie www.rynek-lotniczy.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony