Branża lotnicza – branża trudno dostępna? Z kim konkuruje lotnictwo i dlaczego

Obsługa naziemna samolotu (fot. Łukasz Stawiarz, LS Airport Services)

Rola lotnictwa w krajowej gospodarce rośnie z roku na rok, a sektor ten już teraz musi radzić sobie z deficytem wykwalifikowanej kadry szeroko pojętej obsługi naziemnej. Jednak wymagania branży lotniczej względem potencjalnych pracowników nie ułatwiają sprawy i powodują, że lotnictwo nie jest konkurencyjne w porównaniu z zawodami z innych sektorów gospodarki.

Zarówno globalne, jak i krajowe prognozy zapotrzebowania na dobrze wykształconych technicznie pracowników, którzy dodatkowo będą mieli odpowiednie pozwolenia, aby zostać zatrudnionym w tak newralgicznym miejscu, jakim jest port lotniczy, są coraz wyższe.

Wysokie wymagania, wynikające z Art. 188a. Prawo Lotnicze, dotyczącego systemu przepustkowego w kontekście podjęcia pracy w porcie lotniczym, sprawiają, że branża wciąż musi konkurować o tych samych, często mniej lub wcale niewykwalifikowanych pracowników handlingowych z gastronomią czy handlem, gdzie podjęcie pracy jest stosunkowo łatwe i nieskomplikowane.

Dodać należy, że praca w obsłudze naziemnej wciąż nie jest konkurencyjna względem zatrudnienia np. w logistyce, handlu detalicznym lub gastronomii, gdyż jest pracą często fizyczną, oferująca niskie wynagrodzenie.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus