Przejdź do treści
Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego (fot. Mateusz Kałwa)
Źródło artykułu

Bogaty kalendarz wydarzeń Aeroklubu Krakowskiego w 2023 roku

Aeroklub Krakowski, wspólnie z zespołem ds. organizacji wydarzeń klubowych, przygotował kalendarz wydarzeń w 2023 roku.

Planowane wydarzenia będą doskonałą okazją do promocji krakowskiego Aeroklubu, który w tym roku obchodzi swoje 95-lecie, jak również zacieśniania wzajemnych relacji lotników.

W związku z tym, że pogoda w lotniczym sporcie jest kluczowa to Aeroklub zastrzega sobie możliwość zmiany terminów poszczególnych wydarzeń. Szczegóły każdego z wydarzeń będą publikowane 2-3 tygodni wcześniej na stronie www.aeroklubkrakowski.pl Ostateczne potwierdzenie uzależnione od warunków meteorologicznych 2-3 dni przed planowanym terminem.

Poniżej kalendarz wydarzeń Aeroklubu Krakowskiego w 2023 roku.

15.04.2023 – Otwarcie sezonu wysokiego połączone z różnymi konkurencjami

Oficjalne rozpoczęcie sezonu wysokiego połączone z różnymi konkurencjami. Pilotów samolotowych Aeroklub Krakowski zaprasza do udziału w konkursie na najładniejsze lądowanie. Udział będzie możliwy na prywatnych samolotach członków lub sprzęcie AK według cennika. W konkursie będą oceniane lądowania przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa operacji lotniczych. Komisja Oceniająca będzie skupiać się na prawidłowym wykonaniu fazy podejścia, wyrównaniu na właściwej wysokości, przebiegu fazy wytrzymania i bezpiecznym przyziemieniu w wyznaczonej na to strefie.

Pilotów szybowcowych AK zaprasza do udziału w zawodach na celność lądowania. Udział będzie możliwy na sprzęcie AK (Bocian lub Puchacz) tak żeby wszyscy mieli równe szanse. Planowane jest rozegranie jednej serii lotów dla wszystkich i drugiej serii dla najlepszych 10 zawodników.

Zapraszamy wszystkich członków AK by najpierw przy wspólnej rywalizacji, a następnie grillu pielęgnować lotniczą pasję, dzielić się wrażeniami z zawodów i zacieśniać aeroklubowe więzi.

9-14.05.2023 – 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki

Aeroklub Krakowski serdecznie zaprasza pilotów do udziału w 60. Locie Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki, który odbędzie się w terminie 11-14.05.2023 r. Bezpośrednio przed zawodami w dniach 9-11.05.2023 r. odbędą się Konsultacje Kadry Narodowej w Lataniu Precyzyjnym.

Lot Południowo-Zachodniej Polski to najstarsza na świecie impreza sportu samolotowego. Pierwsze zawody odbyły się w 1929 r. czyli w rok po utworzeniu Akademickiego Aeroklubu Krakowskiego. Nazwa zawodów upamiętnia wybitnego Polskiego pilota, zwycięzcę słynnego Challange’u w 1932 roku i dwukrotnego zwycięzcę krakowskiej imprezy - Franciszka Żwirko. Zawody odbędą się tradycyjnie w Pobiedniku Wielkim na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego i są zaliczane do rankingu Samolotowego Pucharu Polski.

Na imprezę AK serdecznie zaprasza również Kibiców sportu samolotowego. O szczegółach i harmonogramie rozgrywanych konkurencji Aeroklub poinformuje wkrótce.

Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego (fot. Mateusz Kałwa)2

Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego (fot. Mateusz Kałwa)

3-4.06.2023 – Wilco

Aeroklub Krakowski organizuje już III edycję Wilco – Weekend z Angielskim. Impreza ta jest jedynym tego typu wydarzeniem na terenie Polski, które w istotny sposób wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym poprzez promocję prawidłowej komunikacji lotniczej w języku angielskim.

Podczas tego wydarzenia uczestnicy biorą udział w wykładach przygotowanych przez ekspertów z FIS Kraków oraz symulacjach według scenariuszy przygotowanych przez kontrolerów ruchu lotniczego z lotniska Kraków Balice.

Jest to świetna okazja aby sprawdzić poziom swoich umiejętności, zdobyć informacje na temat szkoleń językowych oraz zasad uzyskania wpisu ze znajomości języka angielskiego.

Zapraszamy wszystkie załogi lotnicze z Polski i z zagranicy, które mają ochotę poćwiczyć angielską korespondencję lotniczą w praktyce a przy okazji spotkać się w fantastycznej lotniczej atmosferze.

1.07.2023 – Rodzinne latanie

Wszystkich członków AK zaprasza do spędzenia wyjątkowego czasu z rodziną na lotnisku. W planach loty samolotem oraz szybowcem w promocyjnych cenach zakończone wieczornym poczęstunkiem.

Zainteresowani członkowie klubu będą mieli możliwość oprowadzić swoje rodziny po całym lotnisku oraz hangarach.

1-2.07.2023 – Zawody Air Combat

Ciekawy sposób spędzenia czasu, na świeżym powietrzu w akompaniamencie latających modeli RC, gdzie piloci modeli RC będą sprawdzać umiejętność podniebnej walki. Aircombat to zawody modelarskie w bardzo widowiskowej kategorii modelarstwa lotniczego RC polegające na odtworzeniu w miniaturze walk powietrznych modeli samolotów z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej.

Zdalnie sterowane modele samolotów napędzane są silnikami spalinowymi lub elektrycznymi, wykonane są w skali 1:12 oraz 1:8 i wzorowane są na oryginalnych maszynach toczących walki powietrzne na wszystkich frontach.

Zawody Aircombat na Lotnisku Aeroklubu Krakowskiego to nie komputerowa symulacja a prawdziwa tocząca się na oczach widzów sportowa rywalizacja najlepszych pilotów i najlepszych modeli w tej dyscyplinie.

Zawody stwarzają wyjątkową okazję na sfotografowanie modeli w wymagającym starciu.

26.08.2023 – Dzień klubowy

Po raz kolejny AK organizuje Dzień Klubowy umożliwiając swoim członkom wspólne loty pomiędzy sekcjami krakowskiego Aeroklubu. Piloci samolotowi będą mogli odbyć lot szybowcem z pilotem szybowcowym. Analogicznie piloci szybowcowi będą mogli wzbić się w powietrze razem z pilotem samolotowym na pokładzie jednego z krakowskich samolotów. Będzie to świetna okazja aby porozmawiać o swojej pasji, marzeniach i planach z osobami z różnych sekcji lotniczych.

Impreza ma na celu wymianę doświadczeń lotniczych, integrację między sekcjami, promowanie bezpieczeństwa podczas wykonywania różnych operacji lotniczych a przy okazji spotkanie się w fantastycznej lotniczej atmosferze.

Podczas wydarzenia będzie obowiązywała reguła wzajemności - piloci szybowcowi będą obsługiwać starty dla pilotów samolotowych w ramach lotów widokowych a piloci samolotowi zabierać swoich kolegów szybowników na pokład samolotu. Szczegóły organizacyjne zostaną ustalone po zamknięciu listy zgłoszeń.

02.09.2023 – Lotniczy Dzień Otwarty Aeroklubu Krakowskiego połączony z piknikiem 95-lecia AK

Zapraszamy na Lotniczy Dzień Otwarty Aeroklubu Krakowskiego połączony z piknikiem 95-lecia AK. Z tej okazji przygotowanych zostanie wiele atrakcji dla odwiedzających m.in. loty widokowe, statyczna wystawa samolotów i szybowców, lotnicze konkursy z nagrodami dla najmłodszych, warsztaty budowy latawców i wiele innych atrakcji.

Wydarzenie to będzie współorganizowane z Gminą Igołomia-Wawrzeńczyce i połączone z Małopolskim Świętem Warzyw. Więcej informacji wkrótce, termin do potwierdzenia.

07.10.2023 – Zamknięcie sezonu wysokiego połączone z różnymi konkurencjami

W pierwszą sobotę października zaplanowano oficjalne zamknięcie sezonu wysokiego połączone z różnymi konkurencjami.

Pilotów samolotowych AK zaprasza do udziału w konkursie na najładniejsze lądowanie. Udział będzie możliwy na prywatnych samolotach członków lub sprzęcie AK według cennika. W konkursie będą oceniane lądowania przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa operacji lotniczych. Komisja Oceniająca będzie skupiać się na prawidłowym wykonaniu fazy podejścia, wyrównaniu na właściwej wysokości, przebiegu fazy wytrzymania i bezpiecznym przyziemieniu w wyznaczonej na to strefie.

Pilotów szybowcowych krakowski Aeroklub zaprasza do udziału w zawodach na celność lądowania. Udział będzie możliwy na sprzęcie AK (Bocian lub Puchacz) tak żeby wszyscy mieli równe szanse. Planowane jest rozegranie jednej serii lotów dla wszystkich i drugiej serii dla najlepszych 10 zawodników.

Zapraszamy wszystkich członków AK by najpierw przy wspólnej rywalizacji, a następnie grillu pielęgnować lotniczą pasję, dzielić się wrażeniami z zawodów i zacieśniać aeroklubowe więzi.

14.10.2023 – Gala 95-lecia Aeroklubu Krakowskiego

Zakończenie oficjalnych obchodów 95-lecia Aeroklubu Krakowskiego. Więcej informacji wkrótce, termin do potwierdzenia.

Już teraz Aeroklub Krakowski zachęca do zapisania tych dat w swoich lotniczych kalendarzach.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony