Przejdź do treści
Źródło artykułu

Atrakcje XV Jubileuszowych Mistrzostw Polski Redukcyjnych Modeli Lotniczych w Toruniu

W dniach 20-21 maja 2023 r., na terenie lotniska Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu odbędą się XXV Jubileuszowe Mistrzostwa Polski Redukcyjnych Modeli Lotniczych oraz I Toruński Festiwal Modeli Lotniczych. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Toruński Klub Modelarski Hercules.`

Jak informują organizatorzy, celem mistrzostwa, festiwalu i wystawy jest popularyzacja modelarstwa redukcyjnego wśród dzieci i młodzieży oraz społeczeństwa Miasta Toruń, a także wymiana doświadczeń i wiedzy między modelarzami oraz poznawanie historii i wiedzy technicznej. Mistrzostwa Polski Modeli Redukcyjnych Lotniczych są zawodami modelarskimi o jednej z najdłuższych tradycji w Polsce.

Zawody mające swoje początki w ramach organizacyjnych Aeroklubu Polskiego koncentrują się na lotniczej gałęzi tego rodzaju hobby. Mimo rozwoju innych działów modelarstwa miłośnicy lotnictwa tworzą nadal silny nurt modelarstwa redukcyjnego i kreują piękne i wartościowe prace. To dla nich są te zawody. System oceny punktowej pozwoli na docenienie kunsztu i wiedzy historycznej oraz nakładu pracy.

W tym roku organizatorzy po raz pierwszy zdecydowali się na towarzyszącą imprezę w formule festiwalu. Skierowana jest ona głównie do modelarzy młodszych oraz takich, którzy swoich dzieł nie zdecydowali się jeszcze przypisać do kategorii master. Modelarski talent może przejawić się w precyzji, zdolnościach manualnych, umiejętności tworzenia ciekawych kompozycji lub chociażby wyobraźni przestrzennej. Każdy modelarz ma te zdolności wykształcone w różnym stopniu, ale niezależnie od indywidualnych cech każdy powinien starać się te wrodzone uzdolnienia rozwijać.

Jednak udziałem każdego modelarza jest również to, jakie uzdolnienia z siebie wydobędzie i w jakiej mierze będzie z nich korzystał budując swoje modele. Początkujący modelarz - nawet gdy ma jeszcze problemy z podstawowym opanowaniem warsztatu modelarskiego - powinien wiedzieć, że także ma szansę stworzyć ciekawą pracę, jeśli tylko potrafi spojrzeć na swoje dokonania krytycznym okiem. Dążenie do samodoskonalenia poprzez konsekwentne korygowanie własnych błędów jest niezwykle istotne dla modelarskiego rozwoju.

Natomiast wytyczanie sobie realnych celów i wytrwałe dążenie do ich realizacji jest najlepszym sposobem na szlifowanie talentów. Dostrzeganie własnych postępów w coraz lepiej wykonanych modelach przysparza ogromnej satysfakcji każdemu ich twórcy. Dlatego organizatorzy zachęcają wszystkich modelarzy by postanowili sobie, niezależnie od ich wrodzonych uzdolnień, że kolejny model będzie jeszcze lepszy.

Toruński Klub Modelarski Hercules zaprasza wszystkich na toruńskie lotnisko i do wizyty w Toruniu. Jedną z atrakcji imprezy ma być pokaz JK-3 Juan (znaki rejestracyjne SP-ZNAN).

JK-3 JUAN


XXV JUBILEUSZOWE MISTRZOSTWA POLSKI REDUKCYJNYCH MODELI LOTNICZYCH (MPRML)

GRUPY WIEKOWE

 • Młodzik : do lat 12-tu
 • Junior : do lat 18-tu.
 • Senior : powyżej lat 18-tu

Podział na klasy - MPRML 2023

 1. F4-IA 1/32 - 1/24 – samoloty
 2. F4-IB 1/48 - samoloty
 3. F4-IC 1/72 - samoloty
 4. F4-IŚ – śmigłowce - bez podziału na skale - klasa łączona
 5. S.C. - samoloty cywilne - bez podziału na skale - klasa łączona
 6. F4- rakiety - bez podziału na skale - klasa łączona

I TORUŃSKI FESTIWAL MODELI LOTNICZYCH (TFML)

GRUPY WIEKOWE

 • Młodzik : do lat 12-tu
 • Junior : do lat 18-tu.
 • Senior : powyżej lat 18-tu

Klasy TFML 2023

 1. F4-IA 1/32 – 1/24– samoloty
 2. F4-IB 1/48– samoloty
 3. F4-IC 1/72– samoloty
 4. F4-IŚ M/J/S – śmigłowce - bez podziału na skale – klasa łączona
 5. SC - samoloty cywilne - bez podziału na skale – klasa łączona
 6. F4- rakiety - bez podziału na skale - klasa łączona
 7. SF - statki powietrzne SF - bez podziału na skale - klasa łączona
 8. FL - figurki lotnicze i SF - bez podziału na skale - klasa łączona
 9. R – wszystko inne związane z lotnictwem - bez podziału na skale klasa łączona

PROGRAM ZAWODÓW

SOBOTA 20.05.2023 r.

9.00 - 14.00 - przyjmowanie modeli
14.30 - 20.00 - ocena modeli

NIEDZIELA 21.05. 2023 r.

10.00 - 13.30 - WYSTAWA MODELI / WSTĘP WOLNY
13.30 - OGŁOSZENIE WYNIKÓW i WRĘCZENIE NAGRÓD


Więcej informacji dostępnych jest na stronie http://www.hercules.mosir.torun.pl/

 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony