Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej w Toruniu - szybowiec na niebie (fot. Paweł Biarda, WAGAC TORUŃ 2023 PHOTO, Facebook)

Wyniki Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej w Toruniu po trzech konkurencjach

Od 26 lipca w Aeroklubie Pomorskim w Toruniu odbywają się 25. Mistrzostwa Świata FAI w Akrobacji Szybowcowej oraz 13. Mistrzostwa Świata FAI w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced. Zawody potrwają do 6 sierpnia 2023 r.

W klasie Advanced startuje 34 zawodników z 10 krajów, w tym czteroosobowa ekipa z Polski: Miłosz Gondek, Agata Porębska, Paweł Mazur oraz Piotr Sieradzan. Z kolej w klasie Unlimited w rywalizacji bierze udział 16 zawodników z 5 krajów, a Polskę reprezentują Maciej Pospieszyński, Michał Klimaszewski oraz Mirosław Wrześniewski.

Trzecią konkurencję (program Free Known) w klasie Advanced wygrał Bjőrn Straijer (Holandia), który lecąc szybowcem MDM-1 Fox zdobył 1554,83 punktów. Drugie miejsce zdobył Adam Pilc (Czechy) - uzyskał 1479,99 punktów prezentując akrobacje szybowcem Swift S-1. Trzeci rezultat w tej konkurencji uzyskał Marek Veselŷ (Czechy), który podobnie jak jego krajan lata szybowcem Swift S-1 - za to zadanie zdobył 1474,45 punktów. Pełne wyniki z trzeciej konkurencji TUTAJ.

Po trzech zadaniach liderem 13. Mistrzostw Świata FAI w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced jest Bjőrn Straijer (Holandia), a drużynowo prowadzą piloci z Rumunii.

W klasie Unlimited trzecią konkurencję (program Free Known) wygrał Maciej Pospieszyński (Polska), który zaprezentował kunszt akrobacji na szybowcu Swift S-1 i zgromadził za to 1926,20 punktów. Na drugim miejscu był Francuz Charly Levy Louapre z 1794,79 punktami. Trzecie miejsce za to zadanie zdobył Michael Spitzer (Niemcy) uzyskując wynik 1706,22 punktów. Pełne wyniki z trzeciej konkurencji TUTAJ.

Po trzech zadaniach liderem 25. Mistrzostw Świata FAI w Akrobacji Szybowcowej w klasyfikacji generalnej jest nadal Maciej Pospieszyński, który ma w sumie 5592,71 punktów, a drużynowo prowadzą piloci z Polski.

WAGAC Torun 2023

Drugą konkurencję w klasie Advanced wygrał Niemiec Richard Munzberger (szybowiec SZD-59), który zdobył 1531,83 punktów, drugie Francuz Thibaut Fromantin (szybowiec Swift S-1) z 1514,08 punktami, a trzecie Czech Tomáš Michalek (szybowiec Swift S-1) z 1456,27 punktami.

W klasyfikacji generalnej na prowadzeniu znajduje się Francuz Thibaut Fromantin (2985,42 punktów) przed Autriakiem Karelem Krobath (2929,84 punktów) i Niemcem Richardem Munzbergerem (2927,13 punktów).

Klasyfikacja drugiej konkurencji dostępna jest tutaj (LINK). Klasyfikacja generalna klasy Advanced tutaj (LINK)

Wyniki klasy Advanced Mistrzostw w Toruniu

Wyniki po drugiej konkurencji klasy Advanced Mistrzostw w Toruniu

Z kolej w klasie Unlimited pierwsze miejsce zajął ponownie Maciej Pospieszyński (szybowiec Swift S-1), który zdobył 1768,64 punktów, drugie Niemiec Michael Spitzer (1717,11 punktów), a trzecie Amerykanin Eric Lentz-Gauthier (1703,07 punktów).

W kalsyfikacji generalnej  znajduje się Maciej Pospieszyński z 3666,52 punktami, na drugim miejscu Francuz Charly Levy Louapre z 3548,23 punktami, a na trzecim Niemiec Michael Spitzer z 3520,21 punktami.

Klasyfikacja drugiej konkurencji dostępna jest tutaj (LINK). Klasyfikacja generalna klasy Unlimited tutaj (LINK)

Wyniki po drugiej konkurencji klasy Unlimited Mistrzostw w Toruniu

25. Mistrzostwa Świata FAI w Akrobacji Szybowcowej oraz 13. Mistrzostwa Świata FAI w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced, fot. WAGAC TORUŃ 2023

Po pierwszej konkurencji w klasyfikacji generalnej w klasie Advanced na pierwszym miejscu znajduje się Marek Vesely z Czech (szybowiec Swift S-1), który zdobył 1512 punktów, na drugim Karel Krobath z Austrii (szybowiec Swift S-1) z 1479 punktami, a na trzecim Agata Porębska (szybowiec Swift S-1), która zdobyła 1476 punktów.

Rezultaty klasy Advanced 13. Mistrzostw Świata FAI w Akrobacji Szybowcowej

Wyniki klasy Advanced 13. Mistrzostw Świata FAI w Akrobacji Szybowcowej

Program i pełne wyniki rywalizacji w tej klasie dostępne są tutaj LINK

Z kolej w klasie Unlimited najwyższą lokatę w pierwszej konkurencji zajął Maciej Pospieszyński (szybowiec Swift S-1), który zdobył 1897,88 punktów, drugie miejsce Francuz Charly Levy Louapre (szybowiec Swift S-1), który zgromadził 1860,99 punktów, a trzecie Mirosław Wrześniewski (szybowiec Swift S-1) z 1850,69 punktami.