Przejdź do treści
M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach w locie - widok z dołu (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)
Źródło artykułu

Akcja Serce po raz kolejny w wykonaniu morskich lotników

Kolejny transport medyczny wykonała załoga z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. Tym razem morska Bryza wykonała lot po trasie Gdynia – Malbork – Wrocław – Gdynia.

W sobotę wieczorem (17 grudnia) Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu medycznego, w ramach "Akcji Serce". Zgodnie z przyjętymi procedurami, wytypowano załogę i samolot transportowo-desantowy M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

W niedzielę o godzinie 10.37 samolot M28B, wystartował z lotniska macierzystego Oksywie i po piętnastominutowym locie wylądował na lotnisku w Malborku. Kilka minut przed południem na pokład samolotu wszedł personel medyczny wraz z organem przeznaczonym do przeszczepu i chwilę później rozpoczął się lot do Wrocławia. Bryza wylądowała we Wrocławiu o godz. 13.06 i zespół transplantologów natychmiast udał się do jednego z wrocławskich szpitali, gdzie już oczekiwał pacjent.

O godzinie 13.42 Bryza wystartowała w kierunku macierzystego lotniska Oksywie i o godzinie15.10 wylądowała, kończąc akcję.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w "Akcji Serce" od 2007 roku, kiedy to na prośbę lekarzy z Gdańska lotnicy morscy wykonali przelot po trasie Gdynia – Bydgoszcz – Gdynia. Początkowo w transportach medycznych wykorzystywano śmigłowce, a od 2014 roku już tylko samoloty. W akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu, w ramach zorganizowanego systemu „Akcji Serce", uczestniczą załogi samolotów transportowo-desantowych M28B Bryza z 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego. Niedzielna akcja była 15 przeprowadzona w tym roku przez lotników BLMW.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony