Adela Dankowska – królowa przestworzy i niezwykła dama polskiego sportu

Adela Dankowska w szybowcu (fot. kadr z filmu na youtube.com)

Adela Dankowska karierę w szybownictwie i lotnictwie rozpoczęła w 1959 roku. Ustanowiła łącznie 15 rekordów świata i 43 rekordów Polski. Długo rywalizowała z Pelagią Majewską, inną wybitną polską szybowniczką. Przez wiele lat pracowała jako instruktor lotniczy w Centralnej Szkole Szybowcowej Aeroklubu Polskiego w Lesznie.

Członek Krajowej Rady Lotnictwa i Państwowej Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej. Pisywała jako autor artykułów o szybownictwie publikowanych w magazynie Skrzydlata Polska. Swoją karierę w sporcie szybowcowym, wieloletnią pracę instruktora oraz działalność sportową opisała w wydanej w 2005 książce pt. "Z głową w chmurach".

Otrzymała wiele odznaczeń. Wśród nich Medal Tańskiego w 1964 roku i Medal Lilienthala w 1975 roku. Jedna z najbardziej niezwykłych dam polskiego sportu. Dla wielu ostatnia przedstawicielka epoki lotniczego romantyzmu. Po prostu Adela Dankowska.

W najnowszym numerze „PS” Historia Bartosz Gębicz wspomina Adelę Dankowską, wybitną polską szybowniczkę, wielokrotną rekordzistkę Polski i świata.

Artykuł o Adeli Dankowskiej można przeczytać na stronie www.przegladsportowy.pl

Źródło: Przegląd Sportowy
comments powered by Disqus