Przejdź do treści
77. rocznica zrzutów alianckich dla Armii Krajowej (fot. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1PSP AK)

77. rocznica zrzutów alianckich dla Armii Krajowej – Dzielec – Słopnice Górne

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1PSP AK zaprasza na stoki wzgórza Dzielec, gdzie odbędzie się inscenizacja historyczna upamiętniająca 77. rocznicę zrzutów alianckich dla Armii Krajowej. Początek o godz. 11:15.

11 lipca 2021 roku (niedziela) Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej wraz z Gminą Słopnice, Krakowskim Klubem Seniorów Lotnictwa, Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Krakowski, Aeroklubem Podhalańskim Łososina Dolna, Stowarzyszeniem Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, którego dyrektor dr hab. Filip Musiał objął honorowy patronat nad tymi uroczystościami, organizuje inscenizację historyczną w 77 rocznicę zrzutów alianckich dla Armii Krajowej.

Zrzutowisko Armii Krajowej "Sójka 401" na Dzielcu w Słopnicach (tak figurowało w meldunkach i raportach Komendy Okręgu Armii Krajowej w Krakowie), było niemym świadkiem wydarzeń z w nocy 9/10 lipca 1944 roku, kiedy to dwa samoloty typu Halifax z brytyjskimi załogami na pokładzie zrzuciły kilkanaście zasobników z amunicją, bronią, granatami i sprzętem saperskim. Zrzut odebrali żołnierze Armii Krajowej z Obwodu AK Limanowa oraz Oddziału Partyzanckiego "Wilk". Była to jedyna operacja zrzutowa jaka doszła do skutku na Dzielcu. Wcześniejsze próby 148 dywizjonu, z którego wywodziły się obie załogi, stacjonującego we włoskim Brindisi skończyli się poważnymi stratami. Do bazy nie wróciła 1/3 załóg.

– Tegoroczne obchody na zrzutowisku "Sójka 401" są szczególne. Po pierwsze wracamy z tradycyjną formą obchodów, która nie była możliwa w zeszłym roku. Po drugie, przypada właśnie okrągła 77 rocznica w/w wydarzeń. Od 2014 roku kiedy to zostały oficjalnie po raz pierwszy zorganizowane, gromadzi się coraz więcej osób zainteresowanych tym epizodem naszej historii – zapowiadają organizatorzy.

Z racji wyjątkowej rocznicy, również na ziemi, niezależnie od warunków atmosferycznych będzie można sporo zobaczyć. Przede wszystkim swoje wyposażenie, umundurowanie, uzbrojenie zaprezentują żołnierze z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic. Po raz pierwszy na Dzielcu, zaprezentują się członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Południe" Polscy Spadochroniarze Wojskowi, którzy oprócz stoiska, w specjalnym pokazie zaprezentują genezę, rozwój, historię, polskich jednostek powietrzno-desantowych. Będą również mieć niespodziankę skierowaną do fanów motoryzacji.

Na "Sójkę" zawita, również po raz pierwszy, z wystawą plenerową Muzeum Lotnictwa Polskiego z Krakowa. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, będzie na swoim stoisku prezentować historyczne gry edukacyjne. Będzie można również zapoznać się i zakupić prace artystyczne o tematyce lotniczej – malarza, rzeźbiarza Pana Roberta Firszta, prywatnie pilota szybowcowego. Konkurs wiedzy historycznej zoorganizuje dla przybyłych Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego Oddział Krakowski.

Najważniejszym elementem inscenizacji będzie przelot samolotów. Rozpoczną piloci z Aeroklubu Podhalańskiego w Nowym Sączu, oraz Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991 na czele z znakomitym pilotem Panem Andrzejem Saratą wykonają przeloty nad Dzielcem. Dodatkowo będzie można podziwiać samolot JAK-18, który jest znany z charakterystycznej pracy silnika. Potem niebo będzie należeć do skoczków spadochronowych, którzy pod wodzą por. pil. Leszka Mańkowskiego dokonają z legendarnego samolotu AN-2 "Wiedeńczyk" "desantu" na Dzielcu. Po nich na niebie zagości samolot C-295 CASA z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Pokaz zakończą wiatrakowce, który z dalekiego Śląska przyprowadzi pil instr. Grzegorz Wysocki, jeden z najbardziej doświadczonych pilotów tego typu statków powietrznych w Polsce. Dla najmłodszych jest przygotowana słodka niespodzianka.

Program:
11.15 – Zbiórka na parkingu pod kościołem w Słopnicach Górnych i wyjście ścieżką historyczną 1 PSP AK im. Kpt. Juliana Krzewickiego ps. "Filip" na zrzutowisko "Sójka" na Dzielcu.
11.45 – Powitanie zaproszonych gości. Upamiętnienie poległych lotników alianckich oraz Żołnierzy Armii Krajowej, minuta ciszy, złożenie wiązanek przed obeliskiem upamiętniającym lotników alianckich, Krótka historia zrzutów alianckich na wzgórzu "Dzielec".
12.30 – przelot samolotów z Aeroklubu Podhalańskiego w Nowym Sączu. Pokaz Stowarzyszenia GRH "Południe" Polscy Spadochroniarze Wojskowi.
13.15 – "Powroty Cichociemnych" zrzut desantu skoczków spadochronowych (samolot AN-2 "Wiedeńczyk").
14.00 – Przelot samolotu C-295 CASA.
14:15 – Przelot Wiatrakowców.
14:30 – Wręczenie podziękowań i certyfikatów.
15:00 – Słodka niespodzianka dla najmłodszych (zrzut cukierków) oraz podsumowanie i zakończenie.

Serdecznie zapraszamy !

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony