77. Rocznica Zrzutów Alianckich dla 1 PSP AK

77. Rocznica Zrzutów Alianckich dla 1 PSP AK (fot. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1PSP AK)

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1PSP AK zaprasza 19 grudnia 2021 r. do Szczawy (powiat limanowski), gdzie na osiedlu Polanki (zrzutowisko "Wilga") odbędzie się inscenizacja historyczna upamiętniająca 77. rocznicę zrzutów alianckich dla 1 PSP AK. Początek o godz. 12:00.

Inscenizacja odbywa się w miejscu gdzie od nocy z 22/23 listopada (operacja "Kazik 1")aż do nocy z 28/29 grudnia 1944 roku, były dokonywane zrzuty zasobników z lekarstwami, bronią, umundurowaniem, oraz desant skoczków spadochronowych – cichociemnych – których podczas podczas dwumiesięcznych operacji zrzutowych, wyskoczyło i szczęśliwie wylądowało na "Wildze" dwunastu.

Wspominana powyżej grudniowa noc, kiedy to 8 samolotów – typu Halifax i Liberator z elitarnego 301. Dywizjonu Bombowego Ziemi Pomorskiej im. Obrońców Warszawy, lecąc z dalekiej włoskiej włoskiej bazy lotniczej – Campo Cassale, dokonało zrzutów zaopatrzenia. Były to ostatnia operacja tego typu na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Za sterami jednego z samolotów – Halifaxa LL118 'C' zasiadał mjr pil. Antoni Tomiczek. Ten legendarny pilot w 2008 roku wrócił na to miejsce gdzie zgromadzonym przybliżył historię tego wydarzenia.

– Od ośmiu lat nasze Stowarzyszenie w ścisłej współpracy z emerytowany pilotami wojskowymi i cywilnymi zrzeszonymi w Stowarzyszeniach: Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Krakowski, Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, oraz pasjonatami lotnictwa, również pilotami z Aeroklubu Podhalańskiego Łososina Górna, Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991, jak również władzami Powiatu Limanowskiego, Gminy Kamienica i OSP Szczawa, przywraca pamięć o tym już nieco zapomnianym, ale niezwykle ważnym wydarzeniu z przed ponad 70 lat, by uczcić pamięć takich ludzi jak mjr. pil. Antoni Tomiczek, czy też żołnierzy 1 PSP AK, oraz ich współpracowników, czy też rodzin – mówią organizatorzy.

Podczas obchodów zostaną złożone wiązanki oraz znicze pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z przed ponad 70 lat, oczywiście jeśli tylko pogoda pozwoli nastąpi przelot samolotów, oraz wiatrakowców, w tym po raz pierwszy nad "Wilgą", samolotu C-295 CASA z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic. Na ziemi będzie można obejrzeć oryginalne wyposażenie, umundurowanie, uzbrojenie, jakim posługiwali się żołnierze 1 PSP AK. Posłuchać relacji o tym co się działo w tym miejscu ponad 70 lat temu, zarówno na ziemi jak i w powietrzu. Wszystko to w przepięknej górskiej scenerii pogranicza Beskidy Wyspowego i Gorców. Dla najmłodszych będzie słodka niespodzianka. Natomiast dla każdego jest zapewniony ciepły posiłek, herbata, kawa – zapowiadają członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1PSP AK.

Zbiórka o godzinie 10:45 na parkingu koło Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczawie, o godzinie 11.00 wyjście pod opieką rekonstruktorów z SRH 1 PSP AK na Polanki. Dla seniorów będzie zapewniony transport. Początek uroczystości o godzinie 12:00.

Szczegóły można znaleźć na plakacie. Serdecznie zapraszamy 19 grudnia 2021 r.!

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Źródło: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK
comments powered by Disqus