Przejdź do treści
ppłk Szczepan Ścibior
Źródło artykułu

70. rocznica zamordowania przez komunistów pilotów Wojska Polskiego

70 lat temu, 7 sierpnia 1952 r., w murach więzienia mokotowskiego rozstrzelanych zostało sześciu oficerów lotników oskarżonych o „udział w spisku mającym na celu obalenie siłą władz państwa i szpiegostwo”. Większość z nich w czasie II wojny światowej walczyła w polskim lotnictwie. Sowieci w taki sposób zwalczali żołnierzy, którzy podczas II wojny światowej reprezentowali Polskę, walcząc z okupantami w powietrzu. 70 lat temu życie z rąk komunistów stracili: płk Bernard Adamecki, płk August Menczak, płk Józef Jungraw, ppłk Władysław Minakowski, ppłk Szczepan Ścibior i ppłk Stanisław Michowski.

Niemal całkowity brak wykształconych kadr oficerskich, spowodowany pozostaniem większości korpusu na emigracji lub śmiercią z rąk Rosjan, sprawił, że w szeregach LWP znaleźli się żołnierze II RP, którzy wojnę spędzili w niemieckich obozach jenieckich, lub nieliczni, którzy wrócili z Zachodu do rządzonej przez komunistów Polski.

Po umocnieniu się reżimu, już pod koniec lat 40., rozpoczął się proces czystki zmierzający do ich usunięcia. Pierwszym wielkim procesem politycznym w siłach zbrojnych był proces „TUN” (od inicjałów nazwisk oskarżonych: gen. Stanisława Tatara, płk. Mariana Utnika i płk. Stanisława Nowickiego, aresztowanych w listopadzie 1949 r.).

Czytaj całość artykułu na stronie www.polskatimes.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony