Przejdź do treści
Źródło artykułu

61. Lot Południowo Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki – najstarsza impreza sportu samolotowego na świecie już w czwartek w Pobiedniku Wielkim

Od czwartku do soboty (20-22 czerwca 2024) odbywać się będzie w Pobiedniku Wielkim 61. Lot Południowo Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki. Organizowane przez Aeroklub Krakowski zawody to najstarsza na świecie impreza sportu samolotowego, zaliczana do rankingu Samolotowego Pucharu Polski.

Pierwsze zawody odbyły się w 1929 r. czyli w rok po utworzeniu Akademickiego Aeroklubu Krakowskiego. Nazwa zawodów upamiętnia wybitnego Polskiego pilota, zwycięzcę słynnego Challange'u w 1932 roku i dwukrotnego zwycięzcę krakowskiej imprezy – Franciszka Żwirko.  

Otwarcie zawodów nastąpi w czwartek o godzinie 20:30. W piątek zaplanowano do południa pierwszą konkurencję nawigacyjną, natomiast o godz. 16 odbędzie się konkurencja lądowań, najbardziej widowiskowa część zmagań dla Kibiców sportu samolotowego.

W sobotę zaplanowana jest druga konkurencja nawigacyjna, natomiast o godz. 18 rozpocznie się uroczyste zakończenie imprezy w hangarze samolotowym.

Wszystkie rodziny z dziećmi serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Aeroklubu Krakowskiego w sobotę w godzinach 13:00-17:00. Zaplanowaliśmy w przestrzeni między hangarami – samolotowym i szybowcowym wiele atrakcji m.in. prezentację modeli szybowców i samolotów organizowaną przez Sekcję Modelarską AK oraz stoiska partnerskie.  

Patronat Honorowy nad 61. edycją zawodów objęli: 
– Ministerstwo Sportu i Turystyki, 
– Wojewoda Małopolski, 
– Marszałek Województwa Małopolskiego, 
– Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce, 
– Prezes Aeroklubu Polskiego, 
– Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, 
– Kraków Airport im. Jana Pawła II. 

Patronami Medialnymi zostali: Przegląd Lotniczy, Skrzydlata Polska oraz portal dlapilota.pl. 

W trakcie zawodów oprócz uhonorowania zwycięzców pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca zostaną wręczone nagrody dla najlepszej kobiety, najlepszego amatora, najmłodszego zawodnika, najlepszego juniora. Dodatkowo zostanie przyznana nagroda specjalna dla najlepszego zawodnika w konkurencji lądowań ufundowana przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz dla najlepszego zawodnika Aeroklubu Krakowskiego od Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.  

Route Plannerem jest Krzysztof Borkowski z Nowego Targu, Sędzią Głównym trener Kadry Narodowej Wojciech Władyka z Nowego Sącza, a Przewodniczącym Jury Marian Wieczorek z Krakowa.

Imprezę dofinansowano ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony