Przejdź do treści
Spadochronowy Puchar Krakowa (fot. Archiwum Sekcji Spadochronowej WKS "Wawel")

6. Spadochronowy Puchar Krakowa rozegrany

Dobiegła końca szósta edycja Spadochronowego Pucharu Krakowa, który od czterech lat jest jednymi z pięciu zawodów Pucharu Europy Wschodniej w Celności (the East European Accuracy Cup). Puchar Krakowa towarzyszy mieszkańcom Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa już od 2007 r. Wtedy odbył się I Międzynarodowy Spadochronowy Puchar Krakowa na Krakowskich Błoniach pod patronatem Prezydenta Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa prof. dr hab. Jacka Majchrowskiego.

Dzięki ponownemu objęciu wydarzenia patronatem Prezydenta Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa prof. dr hab. Jacka Majchrowskiego i współorganizacji zawodów – wspólnie z WKS „Wawel” – przez Gminę Miejską Kraków, realizowanej przez Wydział Sportu Urzędu Miasta Krakowa, ponownie można było pokusić się o zorganizowanie zawodów na krakowskich Błoniach. Miejsce rozgrywania zawodów wymagało dokonania uzgodnień z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, koordynacji przedsięwzięcia ze strony Agencji i znalezienia odpowiedniego statku powietrznego, który by spełnił oczekiwania wszystkich stron.

W roku bieżącym, w celu zabezpieczenia transportu skoczków udało się pozyskać najlepszy śmigłowiec na świecie AS 350 B3 z firmy HeliPoland Sp. z o.o. Jest to śmigłowiec zabierający jednorazowo na pokład tylko jedną drużynę skoczków, ale za to wykonujący operację od startu do lądowania w dużo krótszym czasie.


(fot. Archiwum Sekcji Spadochronowej WKS "Wawel")

Poza odpowiednim statkiem powietrznym i wsparciem osób odpowiedzialnych za zarządzanie przestrzenią powietrzną nad Krakowem, trzeba było znaleźć odpowiednich partnerów do organizacji takiego przedsięwzięcia. Poza Wydziałem Sportu Urzędu Miasta Krakowa, który jest współorganizatorem przedsięwzięcia, partnerem Wydarzenia został Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. A lista partnerów jest jeszcze dużo większa. Wspomnę tylko partnerów strategicznych: Województwo Małopolskie, Agencja Mienia Wojskowego Oddział Kraków, Budrem Euro-Invest Kraków, PZL Mielec, Smay i wielu, wielu innych.

Zawody odbyły się w dniach 16-18.08.2019 r. Sędzią głównym był Mariusz Puchała, który ma najwyższe uprawnienia sędziego międzynarodowego CISM i FAI. Do udziału w zawodach zgłosiło się 43 zawodniczek i zawodników. Ze względów organizacyjnych przyjęcia zawodników były ograniczone do czterdziestu osób, ale organizatorzy postanowili poszerzyć listę o jedną drużynę. Chodziło o ograniczenia możliwości latania w CTR Kraków – Balice. Rejestracja i odprawa techniczna odbyła się w Hotelu Studenckim „Żaczek” w Krakowie, w miejscu zakwaterowania zawodników i obsługi. Do rejestracji zgłosiło się 8 zawodniczek i 35 zawodników z następujących krajów: Białorusi, Bułgarii, Mołdawii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier.

Przez cały czas trwania zawodów warunki atmosferyczne były bardzo dobre. Skoki zaczęły się zgodnie z planem. Pozwoliło to na rozegranie zawodów w wymiarze większym niż zakładane przepisami minimum. Bardzo duża zasługa w tak sprawnym przeprowadzeniu zawodów leży po stronie służb ATC lotniska Kraków – Balice, które kierowały ruchem lotniczym na lotnisku i jednocześnie pomagały w przeprowadzeniu zawodów. To dzięki nim udało się w dwa dni przeprowadzić tak dużo wylotów śmigłowcem. Wszystkie skoki wykonywano z 1000 metrów nad terenem. Pojedyncze wolne miejsca w śmigłowcu pozwoliły pokazać Kraków z powietrza niektórym osobom z obsługi zawodów. A i zawodnicy, i te osoby twierdziły, że jest to najlepsza reklama naszego Miasta.


(fot. Archiwum Sekcji Spadochronowej WKS "Wawel")

Po rozegraniu czterech kolejek skoków przedstawiały się następująco… Złoty medal w klasyfikacji drużynowej wywalczył zespół węgierski „HUNGARY SZOLNOK”. Srebrny medal i drugie miejsce przypadło dla „AEROCLUBUL ROMANIEI” z Rumunii. A miejsce trzecie przypadło dla białoruskiej drużyny „AIRCLUB HRODNA”. Nadmienić można, że drużyna z Białorusi pierwszy raz uczestniczyła w zawodach Pucharu Europy Wschodniej w Celności. Triumfatorką klasyfikacji indywidualnej kobiet została Ivanka Dringova z Bułgarii z wynikiem 9 cm, na miejscu drugim uplasowała się Ani Stamenowa również z Bułgarii z wynikiem 17 cm. A na miejscu trzecim została sklasyfikowana Gabriela Balascau z Rumunii z wynikiem 24 cm. Klasyfikację indywidualną mężczyzn wygrał Maksim Tsaryk z Białorusi z bardzo dobrym wynikiem 7 cm. O miejsce drugie dogrywało się trzech zawodników: Istvan Asztalos z Węgier, Milan Kocik ze Słowacji i Jan Mach z Polski. Wszyscy z wynikiem 8 cm. W wyniku dogrywki miejsce drugie zajął Istvan Asztalos, na miejscu trzecim uplasował się Milan Kocik, a Jan Mach skończył zawody na miejscu czwartym.

Pełne wyniki na stronie: www.sekcjaspadochronowa-wawel.krakow.pl

Opracowanie: Artur Gosiewski

FacebookTwitterWykop

Nasze strony