5 lat FlyEye w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej
System FlyEye 3.0 został wdrożony do użytku w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) w 2019 r. Obsługą zestawu zajmują się piloci bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy I z Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO), którzy do tej pory wykonali na nim ponad 700 h godzin nalotu.
Bezcenne doświadczenie zdobyli podczas monitorowania szczelności wschodniej granicy RP, wskazywania zagrożeń związanych z falą powodziową na Odrze w ramach operacji pk. Feniks oraz licznych ćwiczeń na poligonach i terenach cywilnych.
Pierwszy realny sprawdzian
Bezzałogowy statek powietrzny klasy mini, jakim jest FlyEye 3.0, umożliwia prowadzenie obserwacji w dzień oraz z wykorzystaniem termowizji w nocy. Start "z ręki" oraz lądowanie bez konieczności wykorzystania pasa startowego w połączeniu z jego zdolnościami obserwacyjnymi stanowią atuty, dzięki którym z powodzeniem służy przy monitorowaniu wschodniej granicy RP. Obserwacja w czasie rzeczywistym pomaga zapobiegać jej nielegalnym przekroczeniom o każdej porze doby.
Rozpoznanie obrazowe z wykorzystaniem BSP FlyEye 3.0 prowadzone w rejonie granicy państwowej pozwoliło pilotom BSP klasy I z 8.K-PBOT zdobyć bezcenne doświadczenie. Podobne zadania rozpoznawcze na korzyść wojsk własnych byłyby przez nich wykonywane w warunkach potencjalnego konfliktu zbrojnego.
GRO 8.K-PBOT w operacji pk. Feniks
Na samym początku sytuacji kryzysowej związanej z ostatnią powodzią żołnierze 8.K-PBOT zostali skierowani na południe Polski wraz z zestawem FlyEye. Do ich zadań należała m.in. kontrola stanu wody wraz z przemieszczaniem się fali powodziowej i wskazywanie miejsc potencjalnie zagrożonych zalaniem. Byli również odpowiedzialni za monitorowanie z powietrza stanu wałów przeciwpowodziowych. Obraz z tego zadania był przesyłany w czasie rzeczywistym do sztabu kryzysowego, co umożliwiało sprawne wypracowanie decyzji. Było to szczególnie ważne na początku operacji, ponieważ pozwalało na szybkie kierowanie sił i środków do miejsc, którym groziło np. przerwanie wałów.
W oczekiwaniu na FlyEye 3.6
Jeszcze w 2024 r. 8.K-PBOT spodziewa się dostawy najnowszej wersji FlyEye od polskiego producenta WB Electronics. W porównaniu do obecnie użytkowanego zestawu została w nim poprawiona m.in. kamera termowizyjna oraz wzmocniono poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo zapewniono integrację BSP ze Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem (ZZKO) Topaz.
"Zestaw BSP FlyEye 3.0 umożliwia nam m.in. wskazywanie celów dla ognia artylerii, oraz kierowanie ogniem na podstawie informacji o miejscach uderzeń pocisków przekazywanych artylerzystom. Regularnie bierzemy udział we wspólnych ćwiczeniach, również międzynarodowych." – wskazuje Inspektor Bezpieczeństwa Lotów 8K-PBOT.
Do czasu przyjęcia nowego zestawu i uzyskania uprawnień do jego wykorzystania, GRO 8.K-PBOT będzie cały czas aktywnie użytkować wersję 3.0.
W poprzednim tygodniu siedem zestawów Miniaturowych Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye trafiło do 7 Brygad WOT. Zestawy trafiły do 6 Mazowieckiej, 13 Śląskiej, 14 Zachodniopomorskiej, 16 Dolnośląskiej, 19 Nadbużańskiej, 20 Przemyskiej Brygady OT oraz Centrum Szkolenia WOT. Do końca tego roku spodziewana jest dostawa kolejnych zestawów.
kpt. Paweł Banasiak
Oficer Prasowy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT
Komentarze