Przejdź do treści

PAŻP wstępuje do A6

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej  (PAŻP)  dołącza do A6 - sojuszu największych europejskich agencji zapewniających służby żeglugi powietrznej (ANSP) i współpracujących przy wdrożeniu programu SESAR dla osiągnięcia jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej.

Decyzja PAŻP oznacza, że aż siedem z dziewięciu europejskich funkcjonalnych bloków przestrzeni powietrznej (FAB) będzie reprezentowanych w Sojuszu A6. PAŻP jest członkiem FABaltic. Polsko-litewski FAB na przestrzeni ponad 400 tysięcy kilometrów kwadratowych, obsługuje ponad 700 tysięcy operacji lotniczych rocznie.

Na posiedzeniu komitetu sterującego Sojuszu A6 we Frankfurcie, Krzysztof Kapis - prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, wraz z innymi członkami Sojuszu A6, podpisali list intencyjny o przystąpieniu PAŻP do A6. PAŻP rozpoczyna współpracę z A6, która począwszy od fazy wdrożeniowej SESAR doprowadzi do pełnoprawnego członkostwa w sojuszu wraz z rozszerzeniem SESAR JU do roku 2024.


Na zdjęciu: sygnatariusze listu intencyjnego panowie Richard Deakin i Krzysztof Kapis, na drugim planie (od lewej): Ignacio González Sánchez (AENA); Robert Schickling (DFS), Susanne Isaksen (NAVIAIR), Maurice Georges (DSNA), Iacopo Prisinotti (ENAV)

Richard Deakin - przewodniczący A6 Alliance, powiedział: "Z zadowoleniem witamy PAŻP w sojuszu i liczymy na współpracę, która zapewni jednolite i spójne wdrożenie programu SESAR. Jako sojusz zrobiliśmy więcej w dziele zwiększenia efektowności związanej z SESAR, niż gdybyśmy te starania realizowali oddzielnie."

Prezes Krzysztof Kapis powiedział: "Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest bardzo zadowolona z podjęcia pierwszych  kroków w celu przystąpienia do Sojuszu A6. Postrzegamy Sojusz A6 jako strategicznie ważną organizację wiążącą razem europejską branżę ATM, zdolną do wdrożenia SESAR i pomocną w osiągnięciu  Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej."

Rozszerzenie Sojuszu A6 o dostawców usług z Europy Środkowej i Wschodniej oznacza maksymalny podział zasobów i doświadczenia. PAŻP będzie również w stanie reprezentować punkt widzenia i interesy ANSP ze wschodniej części Unii Europejskiej.

Obecnie Sojusz A6 pracuje nad wieloma projektami wdrożeniowymi SESAR. PAŻP współpracuje z niektórymi członkami Sojuszu A6, by wspólnie jako SESAR Deployment Manager stać się organizacją odpowiedzialną za wdrożenie projektu SESAR.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony