PW-Sat2 na ostatniej prostej przed lotem w kosmos

PW-Sat2 - satelita zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej (fot. PW-Sat2)

Po kilku miesiącach bardzo intensywnych prac, 28 lutego 2018 roku zakończyła się integracja satelity PW-Sat2. Tym samym kosmiczny satelita studentów Politechniki Warszawskiej jest gotowy do ostatnich testów przed przekazaniem go do lotu w kosmos. Po integracji wszystkich elementów satelita oczekuje na ostateczne testy wibracyjne oraz w komorze próżniowej. W maju planowane jest przekazanie satelity w ręce pośrednika, który zapewnia miejsce na rakiecie Falcon 9. Ze względu na opóźnienia firmy SpaceX start satelity aktualnie planowany jest na drugą połowę 2018 roku (czerwiec-wrzesień), jednak termin ten może ponownie ulec zmianie.

Satelita zbudowany w Studenckim Kole Astronautycznym, działającym przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW w ciągu ostatnich miesięcy przechodził testy elementów elektronicznych oraz integrację całości w laboratoriach CEZAMAT PW oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Wszystko odbywało się w tzw. cleanroomie, w laboratorium, które zapewnia czyste i bezpieczne warunki dla wszystkich podsystemów mechanicznych i elektronicznych.


Satelita został zbudowany przez studentów działających w Studenckim Kole Astronautycznym, przy Wydziale MEiL (fot. PW-Sat2)

Prace koncepcyjne nad projektem PW-Sat2 rozpoczęły się już w 2013 roku, a kilkanaście miesięcy później powstały już pierwsze prototypy żagla deorbitacyjnego oraz projekty kilku podstawowych podsystemów. W 2016 roku w przypadku większości elementów satelity zakończony został etap projektowy i rozpoczęła się produkcja - najpierw prototypów inżynieryjnych, a następnie w 2017 roku ostatecznych egzemplarzy, które mają polecieć na pokładzie satelity w kosmos.

W 2016 i 2017 roku wszystkie podzespoły przeszły indywidualne testy, które pozwoliły na wyeliminowanie potencjalnych problemów w dalszych etapach prac. Z czasem eksperymenty satelity były ze sobą łączone w coraz bardziej skomplikowane systemy, aż w pewnym momencie na tzw. płaskim złożeniu satelity pracował komplet urządzeń wchodzących w skład PW-Sata2. W takim ułożeniu satelita kilkukrotnie przeprowadził swoją misję na Ziemi i udowodnił swoją gotowość do integracji. Równolegle prowadzone były prace nad strukturą mechaniczną i żaglem deorbitacyjnym.


PW-Sat2 wraz z zasobnikiem testowym, w którym satelita będzie znajdował się podczas testów wibracyjnych (fot. PW-Sat2)

Prototyp satelity przeszedł testy wibracyjne w Instytucie Lotnictwa, a mechanizm otwarcia żagla udowodnił swoją skuteczność podczas kampanii testowej na Drop Tower w Bremie. Najbliższe testy wibracyjne modelu lotnego satelity zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem infrastruktury EC Test Systems w Krakowie.

PW-Sat2 jest satelitą zbudowanym w standardzie CubeSat 2U. Główną misją satelity będzie przetestowanie żagla deorbitacyjnego, który skróci czas przebywania satelity na orbicie z kilkunastu lat do kilku miesięcy. Na pokładzie znajdą się również Czujnik Słońca, otwierane panele słoneczne, dwie kamery i autorski układ zasilania. Eksperymenty zostały w całości zaprojektowane i zbudowane przez studentów Uczelni. PW-Sa2 jest, jak sama nazwa wskazuje, drugim studenckim satelitą zbudowanym przez studentów z Politechniki Warszawskiej. Jego poprzednik – PW-Sat – był pierwszym polskim sztucznym satelitą wyniesionym na orbitę. Został na niej umieszczony 13 lutego 2012 roku.

Postępy prac nad satelitą można obserwować na Facebooku i stronie internetowej PW-Sat2.

Źródło: Politechnika Warszawska
comments powered by Disqus