Na Politechnice Warszawskiej powstało koło naukowe zajmujące się dronami

Członkowie koła naukowego WUThrust (fot. pw.edu.pl)

– Drony to rynek, który cały czas się rozwija, co roku do użytku wchodzą innowacyjne technologie, które są potem wykorzystywane zarówno w celach militarnych, jak i cywilnych – mówi Kamil Niedźwiedź, prezes koła naukowego WUThrust, które od niedawna działa przy Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania – Innowacje – Technologie.

Pomysł założenia WUThrust narodził się, kiedy jego obecni członkowie tworzyli zespół zajmujący się dronami w kole naukowym ADeK. W czerwcu 2017 roku, po zaledwie kilku miesiącach pracy zajęli czwarte miejsce w konkursie Droniada. Zadaniem uczestników było wtedy zaprezentowanie koncepcji przeprowadzenia akcji poszukiwawczo-ratunkowej z użyciem bikonów, dronów i analizy informacji.

ADeK specjalizuje się w elektromobilności, a my chcieliśmy rozwijać działalność wokół innej branży, więc wspólnie uznaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie założenie nowego koła – wyjaśnia Kamil. – Pomyśleliśmy, że dzięki temu zdobędziemy cenne doświadczenie związane zarówno z budowaniem własnej marki, jak i zarządzaniem projektami.


W Droniadzie 2017 obecni członkowie WUThrust reprezentowali koło naukowe ADek (fot. pw.edu.pl)

Gotowi na wyzwania

Mimo że WUThrust działa od niedawna, stawia sobie bardzo ambitne cele. – W 2018 roku planujemy zaprojektować i wykonać platformę wyposażoną w systemy antykolizyjne, systemy wykrywania obrazu oraz autonomicznego lotu – opowiada Kamil. – Docelowo zamierzamy wziąć udział w poligonie bezzałogowych statków powietrznych, gdzie zaprezentujemy efekty naszej pracy.

Koło powstało z inicjatywy 10 studentów Politechniki Warszawskiej. Obecnie zespół liczy już 20 osób. W tym gronie są operatorzy dronów w kategorii UAVO VLOS z umiejętnościami potwierdzonymi uzyskaniem państwowego świadectwa kwalifikacji (to znaczy, że potrafią sterować bezzałogowymi statkami powietrznymi i mają odpowiednią wiedzę teoretyczną). Członkowie WUThrust wywodzą się głównie z dwóch wydziałów PW: Elektrycznego oraz Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa.

Potrzebna współpraca

Jakiego rodzaju wiedza jest potrzebna, żeby zajmować się dronami? – Zaczynając swoją przygodę, warto przede wszystkim zapoznać się z Prawem lotniczym, które wprowadza pewne ograniczenia na użytkowników przestrzeni powietrznej w Polsce – mówi Kamil. – Jeśli chodzi o stronę techniczną, to na początek wystarczy wiedza z zakresu elektroniki, teleinformatyki i geoinformatyki. Dopiero gdy zaczynamy wchodzić w szczegóły i planujemy zaprojektowanie i wykonanie platformy latającej, która ma spełniać określone założenia, zderzymy się z problemami z zakresu wytrzymałości materiałów, aerodynamiki, robotyki czy z odpowiednim zaprogramowaniem systemów sterowania i łączności ze statkiem powietrznym.

Dużą zaletą pracy w kole naukowym jest to, że studenci mogą się od siebie nawzajem uczyć.

Agnieszka Kapela
Biuro ds. Promocji i Informacji

Źródło: Politechnika Warszawska
comments powered by Disqus