Szybownicy z Politechniki Rzeszowskiej podsumowują sezon

Szybownicy z Politechniki Rzeszowskiej podsumowują sezon

Mijający sezon dla szybowników z AZS Sporty Lotnicze - Sekcja Szybowcowa Politechniki Rzeszowskiej był wyjątkowo udany i obfity w sukcesy. Spośród wszystkich członków Sekcji, 11 zawodników startowało w zawodach szybowcowych w Polsce i na Słowacji. Prócz zawodników startujących w zawodach przelotowych, mieliśmy swoją reprezentantkę na zawodach w akrobacji szybowcowej.

Zestawienie tegorocznych osiągnięć:

  • Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie Klub A, Leszno- Jacek Flis, 2. miejsce (zawody nierozegrane)
  • Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie Klub B, Stalowa Wola- Jan Jawornik, 1. miejsce
  • Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie 18 metrowej, Stalowa Wola- Jacek Flis, 3. miejsce
  • Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie 15 metrowej, Częstochowa- Jacek Flis, 4. miejsce
  • Szybowcowe Mistrzostwa Świata Juniorów w klasie Standard, Leszno- Jacek Flis, 5. miejsce
  • Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów w klasie Standard, Grudziądz - Jacek Flis, 3. miejsce
  • Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów w klasie Klub B, Grudziądz - Jan Jawornik, 3. miejsce
  • Akademickie Mistrzostwa Polski na Celność Lądowania, Jelenia Góra- Wojciech Majewski i Robert Krzywy, 4. miejsce (startowaliśmy wraz z Kołem Naukowym Bezmiechowa)

Tylko w tym roku na zawodach i treningu w Lesznie spędziliśmy 431 godzin przelatując jednocześnie ponad 27 tysięcy kilometrów. Pogody nie były łatwe, a wiele zawodów się nie rozegrało.

Podczas treningu przelotowego w Lesznie Marta Marszałek i Jacek Flis wykonali przelot 500km zaliczany jako jeden z warunków do Diamentowej Odznaki Szybowcowej. W tym samym dniu, lecąc niezatankowanym Jantarem, Marek Niewiadomy przebył prawie 500km, co było nie lada wyczynem. Chwilę wcześniej, na zawodach w Częstochowie, Marek odbył lot po trójkącie 300km, również zaliczany jako diamentowy warunek.

W Częstochowie odbyły się także zawody w akrobacji szybowcowej. Patrycja Pacak startowała w kategorii Advanced, lecz niestety z powodu pogody nie zostały rozegrane. Patrycja na co dzień trenuje akrobację w Aeroklubie Częstochowskim.
 

Od tego roku naszym sponsorem jest firma PZL Mielec i dzięki ich wsparciu możliwe było uczestnictwo naszych zawodników w treningu szybowcowych w Centralnej Szkole Szybowcowej w Lesznie oraz start naszych ośmiu zawodników w Szybowcowych Mistrzostwach Polski Juniorów w Grudziądzu. Dla wszystkich wspartych, prócz możliwości rozwoju szybowcowego i zdobywania kolejnych doświadczeń, była to ogromna szansa na uczestnictwo w kosztownych zawodach szybowcowych rangi ogólnopolskiej, a samo wsparcie przełożyło się na nasze osiągnięcia i statystyki.

Sekcja AZS Sporty Lotnicze (w tym Podsekcja Szybowcowa) została założona z inicjatywy pilotów szybowcowych - zawodników i studentów Politechniki Rzeszowskiej w styczniu 2011 roku. Od początku swego istnienia wspierana jest finansowo przez Dziekanów Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Nasz aktualny skład to 20 członków, studentów kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka. Rokrocznie nasze szeregi zasilają pierwszoroczni studenci, którzy latają lub mają zamiar latać na zawodach szybowcowych.
 


Odprawa polskiej reprezentacji z Januszem Centką

W przyszłym roku nie zwalniamy tempa. Planujemy pojechać na Szybowcowe Mistrzostwa Polski (we wszystkich możliwych klasach), FCC Gliding oraz Pribinę Cup. Ponadto trzech naszych zawodników (Jacek Flis, Jan Jawornik i Marek Niewiadomy) weźmie udział w programie TALENT, który ma na celu przygotowanie najlepszych polskich juniorów do startu w Szybowcowych Mistrzostwach Świata w Australii w 2015 roku. Prócz kosztownego wyjazdu, przygotowywać się będą na różnych zawodach, obozach i zgrupowaniach.

Przed nami wiele pracy i wiele radości z latania. 
Zapraszamy do naszej Sekcji i do zobaczenia pod Cumulusami! 

Źródło: Politechnika Rzeszowska
comments powered by Disqus