Studenci Politechniki Poznańskiej na SAE Aero Design

Studenci Politechniki Poznańskiej na SAE Aero Design (fot. Politechnika Poznańska)

W tym roku podczas prestiżowych zawodów SAE Aero Design WEST 2016, które odbyły się w dniach 22-24 kwietnia w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, studenci Politechniki Poznańskiej wywaliczyli wyróżnienie – za drugie miejsce w kategorii prezentacji technicznych w klasie Micro. To najlepszy w historii wynik w kategorii prezentacji technicznych osiągnięty przez ekipę poznańskiej uczelni.

W klasyfikacji generalnej drużyna znalazła się w czołówce w obu kategoriach.

Studenci PP wystawili samoloty o nazwach „Herkules” i „Orlik”. Modele samolotów, prezentowanych przez młodych konstruktorów z całego świata, oceniane są przez jury, złożonego z osób współpracujących ze znanymi koncernami lotniczymi.

W jury zawodów zasiadają sędziowie z Boeinga, NASA czy Lockheed Martina. To ludzie, którzy o lotnictwie wiedzą wszystko. Wyłapują oni niektóre talenty, co jest dla uczestników konkursu wielką szansą. Dla nas udział w zawodach to ogromne doświadczenie i plus, który wyróżni nas w poszukiwaniu pracy po studiach – mówił przed wylotem na zawody Krzysztof Graczyk z Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej.

Zmagania wymagają odpowiedniego przygotowania, które studenci zaczynają na kilka miesięcy przed zawodami:

Na początku dokładnie analizujemy regulamin konkursu z różnymi wytycznymi. Następnie w ciągu miesiąca tworzymy prototyp i wykonujemy loty testowe. Samoloty muszą ważyć jak najmniej, a podnosić jak najwięcej ciężarów. Jeśli loty testowe przebiegną pomyślnie to budujemy kolejne egzemplarze, co zajmuje około 3 miesięcy. Efektem finalnym są zawody, na których trzeba wykonać lot z jak największym obciążeniem – wyjaśnia Krzysztof Graczyk.

Drużyna Politechniki Poznańskiej startuje w SAE Aero Design od 2008 roku i wielokrotnie odnosiła sukcesy.

Źródło: Politechnika Poznańska
comments powered by Disqus