Przejdź do treści
Źródło artykułu

Samolot z Politechniki Białostockiej na konkursie "New Flying Competition"

Pięcioosobowa drużyna z Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej weźmie udział w międzynarodowym konkursie "New Flying Competition" w Hamburgu. To pierwsza edycja zawodów, w których studenckie modele latające będą poddane próbom zbliżonym do zadań samolotów w lotnictwie cywilnym.

"New Flying Competition" odbędą się w dniach 13-18 października w Hamburgu w Niemczech. Naszą uczelnię będą reprezentować członkowie Lotniczego Koła Naukowego z Wydziału Mechanicznego PB. Opiekunem naukowym Koła jest dr inż. Adam Adamowicz. Drużyna w składzie: Ksawery Truchanowicz (kapitan), Kamil Janowicz, Kamil Domysławski (główny pilot), Paweł Dardziński i Paweł Szyper (pilot) występuje pod nazwą nawiązującą do najlepszych tradycji lotnictwa II Rzeczpospolitej oraz naszego regionu - "Podlaska Wytwórnia Samolotów".

Mamy spore doświadczenie w budowie modeli latających. W poprzednich latach startowaliśmy w zawodach samolotów udźwigowych. Te wyzwanie jest poważniejsze - mówi Ksawery Truchanowicz, kapitan drużyny "Podlaska Wytwórnia Samolotów". Konkurs wspierają specjaliści z niemieckiego Airbusa oraz Lufthansy. Już sam ich udział gwarantuje wysoki poziom konkurencji. Ocena naszego projektu oraz warunki lotów testowych będą zbliżone do procedur znanych w prawdziwym lotnictwie. Żeby im sprostać, wykonaliśmy model samolotu największy w historii naszego koła, a jestem przekonany, że także w historii Politechniki Białostockiej. Ma 4,5 metra rozpiętości skrzydeł, do tego 3,5 metra długości kadłuba. Waży około 11 kilogramów.

W konkursie oceniane będą: poziom technologiczny wykonania, zastosowanie nowatorskich rozwiązań, efektywność pojazdu oraz poziom zużycia energii potrzebnej na przelot. Samolot będzie testowany w sytuacjach awaryjnych. Przeprowadzona będzie symulacja awarii silnika (oceniany będzie lot samolotu z wyłączonym jednym silnikiem napędowym). W kolejnych testach obserwowane będzie funkcjonowanie samolotu podczas przesunięć środka ciężkości, a także ekonomiczność zasilania konstrukcji (sprawdzian długości i czasu przelotu na określonym ładunku baterii).

Organizatorzy konkursu nie ułatwiają zadania nam, modelarzom - dodaje Ksawery Truchanowicz. Wybrali trudny termin i miejsce na przeprowadzenie testów. Hamburg leży niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. O tej porze roku panują tam trudne warunki wiatrowe. Pociesza nas fakt, że loty testowe naszego samolotu wykonaliśmy w podobnych warunkach pogodowych. Wypadły bardzo dobrze.

Do udziału w zawodach zakwalifikowało się sześć zespołów studenckich. Z Polski, oprócz "Podlaskiej Wytwórni Samolotów" z Politechniki Białostockiej, wystartuje AERO Team ILK z krakowskiej AGH. Poza tym, wystąpią dwie drużyny niemieckie: Wingfinity Hamburg z TU Hamburg-Harburg oraz HAWings z Hamburg University of Applied Sciences, zespół turecki Uludag NFC Team z Uludag University oraz NPU Innovation z Northwestern Polytechnical University w Chinach.

Konkurs "New Flying Competition" współorganizowany jest przez przedstawicieli przemysłu lotniczego (m.in. Hamburg Aviation, Lufthansa Technik oraz ZAL - Center of Applied Aeronautical Research) i polega na opracowaniu oraz zbudowaniu samolotu zdolnego do wykonania przelotu wraz z zadanymi figurami akrobacji lotniczej. Głównym celem zawodów jest opracowanie koncepcji i rozwiązań, które w przyszłości znajdą zastosowanie w lotnictwie cywilnym. Istotne jest również stworzenie warunków do nawiązania kontaktów między studentami uczelni technicznych a przedstawicielami przemysłu lotniczego. Projekt skierowany jest do uniwersytetów, uczelni technicznych i klubów modelarskich z całego świata.

Zawody rozgrywane będą w Hamburgu, trzecim co do wielkości ośrodku lotnictwa cywilnego na świecie. Około 300 innowacyjnych, małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie Hamburga tworzy sieć dostawców dla światowego przemysłu lotniczego. Nad przyszłością lotnictwa pracuje tam obecnie ponad 40.000 osób wyspecjalizowanego personelu lotniczego.

Wyjazd drużyny "Podlaska Wytwórnia Samolotów" na zawody "New Flying Competition" w Hamburgu dofinansowano z budżetu Prezydenta Miasta Białegostoku w ramach umowy o współpracy dotyczącej promocji miasta Wschodzący Białystok.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony