Przejdź do treści
Black Hawk zawadził o linię energetyczną podczas pikniku wojskowego z okazji 103. rocznicy bitwy pod Sarnową Górą koło Ciechanowa (fot. kadr z filmu RMF FM)
Źródło artykułu

Płock: w śledztwie ws. incydentu z udziałem policyjnego Black Hawka będzie opinia biegłego z zakresu lotnictwa

W ramach śledztwa Prokuratury Okręgowej w Płocku w sprawie incydentu z udziałem policyjnego śmigłowca Black Hawk w sierpniu w Sarnowej Górze pod Ciechanowem (Mazowieckie) sporządzona zostanie – na podstawie zapisów z tzw. czarnej skrzynki – opinia biegłego z zakresu lotnictwa.

Do incydentu z udziałem policyjnego śmigłowca Black Hawk, który zerwał przewód odgromowy linii energetycznej w pobliżu osób obserwujących przelot, doszło 20 sierpnia w trakcie pikniku z okazji 103. rocznicy bitwy pod Sarnową Górą.

Po zdarzeniu śledztwo dotyczące sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym, według właściwości miejsca zdarzenia, wszczęła Prokuratura Rejonowa w Ciechanowie. Postępowanie przejęła następnie Prokuratura Okręgowa w Płocku, gdzie w połowie października powołany został specjalny, trzyosobowy zespół prokuratorów, mających przeszkolenie w badaniu wypadków lotniczych.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej prokurator Iwona Śmigielska-Kowalska, w ostatnim czasie w ramach toczącego się śledztwa z zapisów tzw. czarnej skrzynki zabezpieczono – z udziałem biegłego z zakresu lotnictwa – "istotne parametry lotu" Black Hawka.

"Parametry te wskazywał biegły. Są one niezbędne do opracowania przez niego opinii w celu ustalania przyczyn zdarzenia i prawidłowości postępowania załogi śmigłowca" – powiedziała PAP prokurator Śmigielska-Kowalska. Zaznaczyła przy tym, że opinia biegłego z zakresu lotnictwa spodziewana jest nie wcześniej niż w przyszłym roku.

Rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej dodała, że w prowadzonym postępowaniu zebrano już dokumentację dotyczącą Black Hawka, w tym np. dziennik pokładowy, a także dokumentację dotyczącą załogi maszyny, a oprócz dwukrotnych oględzin miejsca zdarzenia oraz śmigłowca, wykonano też oględziny mechanoskopijne liny odgromowej przerwanej na skutek uderzenia łopatą śmigła.

Według prokurator Śmigielskiej-Kowalskiej, w ramach śledztwa zwrócono się też do spółki Energa – z Grupy Orlen – o dokumentację linii energetycznej i oszacowanie szkód, spowodowanych w wyniku przelotu Black Hawka.

Na obecnym etapie postępowanie w płockiej Prokuraturze Okręgowej, dotyczące incydentu z udziałem policyjnego śmigłowca, do którego doszło w sierpniu w Sarnowej Górze pod Ciechanowem, toczy się w sprawie. Aktualnie śledztwo to prowadzi tam trzyosobowy zespół prokuratorów posiadających doświadczenie w zakresie badania wypadków lotniczych.

O powołaniu takiego zespołu, na wniosek płockiej Prokuratury Okręgowej, zdecydowała jednostka nadrzędna – Prokuratura Regionalna w Łodzi. W składzie zespołu prokuratorów wskazany został kierownik, który wyznacza i przydziela członkom zespołu konkretne czynności do realizacji.

Według MSWiA, o czym informowano z końcem sierpnia, policyjny Black Hawk zahaczył o przewód odgromowy linii energetycznej, który został zerwany, przy czym do zdarzenia doszło tuż po starcie śmigłowca w czasie lotu powrotnego z Sarnowej Góry do Warszawy. O incydencie powiadomiona została Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Resort spraw wewnętrznych i administracji przekazał wtedy pisemną informację na temat zdarzenia Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Zgodnie z art. 174 Kodeksu karnego, kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat, a jeżeli sprawca działa nieumyślnie, grozi mu kara więzienia do lat trzech.


Przeczytaj również:
Mazowieckie: śmigłowiec Black Hawk zawadził o linię energetyczną
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie incydentu lotniczego z udziałem policyjnego Black Hawka
Śledztwo ws. incydentu z udziałem Black Hawka: wykonano ponowne oględziny, będzie analiza zapisów "czarnej skrzynki"

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony