Przejdź do treści
PLAR 07/2021
Źródło artykułu

Lipcowy Przegląd Lotniczy dostępny już w sklepie dlapilota.pl

Lipcowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.
W lipcowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy:

Witamy Aeronautów!

Po 85 latach zaszczyt organizacji legendarnych międzynarodowych zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta w tym roku przypadł Polsce. Odbędą się one Toruniu w dniach 19-28.08. br. Przybliżamy wieloletnią historię Pucharu, zwracając szczególną uwagę na niebagatelną rolę Polaków w mistrzostwach. Materiał zawiera także wykaz dotychczasowych zwycięzców, zawodników tegorocznej edycji oraz program imprezy.

Wróciłam! - Iskierka znów w Polsce
Polski samolot szkolno-treningowy, który powstał w zaledwie dwudziestu egzemplarzach (nie licząc prototypów), po latach nieobecności powrócił do ojczyzny. Wspomnienia konstruktorów i pilotów doświadczalnych, a także pomysły i plany na nowe życie Iskierki w kraju, relacjonuje Roman Peczka.

W kontakcie radarowym

Z zasadą działania oraz etykietą użytkowania transpondera powinni być zaznajomieni wszyscy piloci. Okazuje się że nie jest to takie oczywiste. W ugruntowaniu tej wiedzy pomagają Michał Andrzejewski oraz Andrzej Rutkowski, którzy wzbogacają temat o punkt widzenia kontrolerów i informatorów, a także o mało znane fakty stojące za określonymi procedurami.

Na kurs i punkt, cz. 3
Krzysztof Krawcewicz kontynuuje zagadnienie wykonywania precyzyjnych zakrętów m.in. nad punktami zwrotnymi, tym razem łącząc warunki znoszenia przez wiatr omówione w poprzednich odcinkach. Autor wyprowadza łatwe do zapamiętania  formułki, dzięki którym pilotowi w precyzyjnym lataniu nie przeszkodzi już wiatr.

Oswajanie gór

Rajdy samolotowe wiążą się z integracją pilotów, pięknymi widokami, ale i nauką – niekiedy trudną. Julia Janicka relacjonuje czerwcową, weekendową wyprawę w południowe rejony Polski, dzieląc się fantastycznymi przeżyciami oraz zdjęciami z podróży, ale i kilkoma refleksjami.

Opowiem Ci o samolocie – cz. 13
Kamil Iwankiewicz wytrwale kontynuuje opowieść o złożonej budowie samolotu pasażerskiego, tym razem biorąc pod lupę system elektryczny. Tłumaczy, jak wiele systemów w samolocie zależy od tego jednego, i dlaczego zasilany elektrycznie zegar kapitana zawsze pokazuje aktualny czas, nawet jak samolot jest wyłączony.

Muszkieter
Jodel D.140A Mousquetaire, największy z rodziny samolotów Jodel/Robin to 5-osobowy turystyczny samolot, który jednak zaskakuje swoimi możliwościami i historycznym zastosowaniem. O tym, jak się lata teraz, pisze Bob Davy w tłumaczeniu Jarosława Dobrzyńskiego. Fotorelacja ilustrowana jest zdjęciami Keitha Wilsona.

Walczyć o spełnienie marzeń

Z jakimi przeciwnościami spotykają się kobiety w lotnictwie? Czy nieprzychylne opinie instruktorów i szkoleniowe potknięcia wróżą lotniczą porażkę? Jak wielką siłę mają marzenia i pasja? Adela Dankowska w wywiadzie z Martą Białą wspomina swoją drogę od żółtodzioba do światowej sławy szybowniczki, wielokrotnej rekordzistki świata, laureatki Medalu Lilienthala.

Wielkopolskie pełne szybowców

Czerwcowa pogoda, choć kapryśna, pozwoliła szybownikom rozwinąć skrzydła i sięgnąć po konkursowe trofea. Czerwcową edycję zawodów Ostrów Glide 2021 opisuje Bartek Neroj.

Z angielskim w świat (6)
Zapraszamy do skosztowania szóstej porcji zadań z języka angielskiego. Łukasz Wieczorek przybliża kolejne aspekty zdawania egzaminów z lotniczego angielskiego, tym razem podsuwając pomysły na trening prowadzenia korespondencji radiowej.

A oprócz tego…

Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, wykaz imprez lotniczych, felietony: Piotra Długiewicza o znaczeniu wysokości gęstościowej oraz kpt. Jarosława Czaplickiego o międzynarodowych różnicach w metodyce szkoleń, a także artykuł wstępny Krzysztofa Krawcewicza o głębokim sensie  znajomości i kultywowania polskich lotniczych tradycji.


 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony