Przejdź do treści
Przegląd Lotniczy (12/2013)
Źródło artykułu

Grudniowy Przegląd Lotniczy

Grudniowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych, a w nim m.in.:

Na dobry początek - Cabri

Do Polski trafiły pierwsze dwa śmigłowce Guimbal Cabri G2 - dwumiejscowe maszyny z silnikiem tłokowym, stanowiące godną XXI wieku europejską odpowiedź na popularnego R22. Będą one służyły do szkolenia podstawowego podchorążych z dęblińskiej WSOSP, zanim ci przesiądą się na cięższe i droższe w eksploatacji SW-4. Jako pierwsi obejrzeliśmy je dokładnie i opisujemy dla Was. 

Spitfire - spełnione marzenie

Po raz pierwszy po wojnie Polak został pilotem Spitfire'a! Znany czytelnikom PLAR Jacek Mainka zrealizował swoje plany i przeszedł wszystkie etapy, które doprowadziły go do lotu solo najsławniejszym myśliwcem Bitwy o Anglię. Teraz dzieli się z nami wrażeniami z pilotowania legendarnej maszyny. 

ROL 34, czyli czego nauczył nas Szczyt Klimatyczny

Listopadowe ograniczenia lotów w rejonie Warszawy dostarczyły przykładów niedoskonałości w komunikacji pilot - służby ruchu lotniczego, która jest najczęstszą przyczyną naruszeń stref. Instruktor Bolesław Kozłowski proponuje rozwiązania tego problemu. 

Pora na IR - Podejścia precyzyjne ILS

W szóstym odcinku cyklu instruktor Dominik Punda wyjaśnia tajniki najpopularniejszego i najprostszego dla pilota podejścia IFR, jakim jest podejście ILS.  

Każdemu się może zdarzyć - analiza wypadku

Są zdarzenia lotnicze, które wrzucamy do kategorii "to mnie nie dotyczy, niemożliwe, żeby mnie coś takiego się przytrafiło" - i właśnie dlatego trzeba się przed nimi strzec, bo mogą się przydarzyć każdemu. W grudniowym Przeglądzie Lotniczym Michał Setlak opisuje zderzenie podczas kolowania , szokujące rozmiarami szkód.

Francuski moskit

Zapytani o najsłynniejsze angielskie samoloty II wojny światowej, jednym tchem odpowiadamy zwykle - Hurricane, Spitfire, Lancaster, Wellington. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną, ze wszech miar wyjątkową konstrukcję - De Havilland Mosquito. Do naszych czasów nie przetrwał ani jeden egzemplarz w stanie lotnym. W grudniowym numerze PLAR przedstawiamy replikę tego samolotu, którą w 2012 r. oblatano we Francji. 

Lądowanie w terenie przygodnym - cz. 2

Instruktor Kamil Antkowiak kontynuuje rozpoczęty w poprzednim odcinku temat lądowania wiatrakowcem w terenie przygodnym i przedstawia zagadnienia związane z lądowaniem awaryjnym. 

Przywracanie łączności

Po wycofaniu pozwolenia na użytkowanie radiostacji szybowcowych RS-6101 szybowce w Polsce straciły łączność. Tomasz Stachaczyk przedstawia pomysł na tanie przywrócenie łączności tam, gdzie jest ona niezbędna - w szybowcach szkolnych, skutecznie rozwiązujące problem słabej słyszalności transmisji.

Od smyka do lotnika

Jak popularyzować szybownictwo, sprawić, by stało się sportem przyciągającym masy zawodników i kibiców? Robert Naumiuk prezentuje objętą patronatem PLAR akcję "Smyki na Start", dzięki której PW-5 Smyk ma przyciągnąć do lotnictwa również tych najmłodszych. 

A dla zachty - kartonowy model PW-5 w skali1:33.  Zbudujcie go ze swoimi dziećmi! 

Alpejski rekonesans... narciarski

Czy oglądając skaliste szczyty z ziemi, nie myśleliście o tym, by poszybować wśród nich? Jan Krzyżanowski zrealizował swoje marzenie i to w nie byle jakim towarzystwie - Sebastiana Kawy! W grudniowym Przeglądzie Lotniczym porywająca relacja z niezwykłego przelotu szybowcem wdłuż Alp, po miejscach znanych głównie narciarzom.

Lądowanie z pierwszego podejścia

W dwa lata po najsłynniejszym szczęśliwym lądowaniu w Polsce rozmawiamy z kapitanem Tadeuszem Wroną

A także, jak co miesiąc, solidna porcja lotniczych aktualności z kraju i ze świata, wstępniak Nadredaktora inspirowany 110-leciem lotu braci Wright i felieton Piotra Długiewicza na temat tzw. Strefy śmierci. 

Zapraszamy do lektury! 
Redakcja PLAR 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony