Przejdź do treści
Przegląd Lotniczy 06/2021
Źródło artykułu

Czerwcowy Przegląd Lotniczy już w sprzedaży

Czerwcowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W czerwcowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy:

Skyleader 600
Rynek samolotów ultralekkich nieustannie zaskakuje mnogością nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym coraz poważniej konkurują z certyfikowanymi samolotami. Krzysztof Krawcewicz miał okazję przetestować w locie Skyleadera 600 i w artykule dzieli się swoimi doświadczeniami z tego lotu.

Na kurs i punkt, cz. 2
Krzysztof Krawcewicz kontynuuje zagadnienie precyzyjnego wyjścia na punkt zwrotny i zadany kurs, poszerzając je o wpływ wiatru. Matematyczne wyjaśnienia zwieńcza prostymi do zapamiętania formułami, które, przyswojone przez pilota, pozwolą mu wykonywać loty dokładnie i bezpiecznie.

Za mało kobiet-pilotów
Marta Nowinowska, pilot zawodowy i instruktor samolotowy, debiutuje na łamach PLAR analizą problemu, jakim jest znikomy odsetek kobiet wśród pilotów, i tłumaczy możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy.

PBN dla general aviation, cz. 4
W czwartym i zarazem ostatnim odcinku swojej serii, Michał Andrzejewski i Grzegorz Knast omawiają problem aktualności baz danych, głównie nawigacyjnych, w urządzeniach pokładowych samolotu. Tłumaczą także, jak radzić sobie z zagrożeniem niedostępności systemów augmentacji.

Z angielskim w świat, cz. 5
Zapraszamy do skosztowania piątej porcji zadań z języka angielskiego. Łukasz Wieczorek przybliża kolejne aspekty zdawania egzaminów z lotniczego angielskiego, tym razem radząc, jak można doskonalić angielski w codziennych sytuacjach.

Opowiem Ci o samolocie, cz. 12
W dwunastym odcinku cyklu poświęconego budowie samolotu pasażerskiego, Kamil Iwankiewicz omawia systemy i przyrządy pokładowe znane także z innych statków powietrznych, takich jak małe samoloty czy nawet szybowce.

Śmigłowcowy grill – i nie tylko
W dobie pandemii da się organizować imprezy zarazem spektakularne i nienaruszające obostrzeń epidemicznych. O zlocie śmigłowców w Kępie k. Płońska, przebiegu imprezy i różnorodności goszczących na niej wiropłatów opowiada Miłosz Rusiecki.

GOKO – historia budowy szybowca ultralekkiego
Lotnicza pasja pilotów i konstruktorów potrafi czynić cuda – tak jak w przypadku zespołu z bielsko-bialskich zakładów szybowcowych, który podjął się budowy prototypu ultralekkiego szybowca o nazwie GOKO. Michał Ombach z sercem opowiada o pomyśle, inspiracji i procesie budowy konstrukcji, postępującej mimo przeciwności losu.

Aerostatem w piękny rejs
Bałtyk, Zalew Szczeciński, Zalew Wiślany – przelot balonem nad dużymi zbiornikami wodnymi jest ryzykownym wyzwaniem, ale jednocześnie dostarcza niezapomnianych wrażeń. Artykuł Ewy Daszewskiej stanowi relację z majowego, wczesnoporannego lotu przez Zatokę Gdańską na trasie Hel-Sopot.

Dogonić Herculesa
Loty w szyku, choć niełatwe, są widowiskowe nie tylko dla naziemnych obserwatorów, ale też dla samych pilotów oraz… fotografów. O ile jednak wspólne loty samolotów o podobnych osiągach są względnie proste w realizacji, o tyle zgranie niewielkiej Cessny z potężnym transportowcem to wyzwanie i okazja jedna na milion… Zapraszamy do zapoznania się z piękną fotorelacją Keitha Wilsona w tłumaczeniu Jarosława Dobrzyńskiego.

A oprócz tego…
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, wykaz imprez lotniczych, felietony: Piotra Długiewicza o kulturze w lotnictwie oraz kpt. Jarosława Czaplickiego o kokpitowym flow, a także artykuł wstępny Krzysztofa Krawcewicza o widocznych oznakach budzenia się lotnictwa po pandemicznym zastoju.

Życzymy miłej lektury!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony