Rafale – o europejskim supermyśliwcu w Planete+

Samoloty Rafale (fot. planeteplus.pl)

12 czerwca br. o godzinie 01:00 fani lotnictwa będą mogli zobaczyć, przygotowany przez kanał Planete+, program dokumentalny Fabricea Gardela i Josselin Mahot o europejskim supermyśliwcu Rafale.

Rafale to dwusilnikowy wielozadaniowy samolot myśliwski ze skrzydłami typu delta, który produkowany jest od lat 90. XX wieku przez francuską firmę Dassault Aviation. Samolot ten jest przez producenta określany jako "omni rôle", czyli nadający się do wszystkich zadań, nie tak jak myśliwce wielozadaniowe, które mają rolę pierwszoplanową (myśliwca) i drugoplanową (zazwyczaj bombowca, samolotu wsparcia itp.). Dassault używa określenia "omni rôle" do zaakcentowania zdolności samolotu do przestawienia się z jednej roli na inną podczas wykonywania zadania. Rafale jest produkowany w trzech wersjach, jako jedno- i dwumiejscowy samolot operujący z lotnisk na lądzie dla francuskich sił powietrznych Armée de l'Air i jednomiejscowej bazującej na lotniskowcach marynarki wojennej Aéronavale.

"Rafale – europejski supermyśliwiec" opowiada o kulisach powstawania francusko-niemieckiego projektu poświęconego najlepszym samolotom myśliwskim świata – Rafalom. Film to dokumentalna wędrówka rozpoczynająca się na początku projektu w latach 70. i prowadząca aż do dziś. Dokument został wzbogacony również o rozmowy z pilotami, którzy codziennie używają Rafali w swoich operacjach wojskowych.

Widzowie będą mogli przyjrzeć się bliżej temu niezwykłemu samolotowi. Zapraszamy fanów lotnictwa do obejrzenia programu na antenie Planete+ we wtorek, 12 czerwca br. o godz. 01:00.
Ci, którzy nie zdążą, będą mogli zobaczyć program w przyszłą środę, 20 czerwca o godz. 00:00.
Film dokumentalny został wyprodukowany we Francji w 2016 r. i trwa ok. 52 min.

Źródło: planeteplus.pl
comments powered by Disqus