O pierwszym locie balonem dziś w Planete+

Rekonstrukcja pierwszego lotu balonem (fot. planeteplus.pl)

Dziś o godzinie 11:30 fani lotnictwa będą mogli zobaczyć, przygotowany przez kanał Planete+, program dokumentalny Stéphane'a Bégoina, będący opowieścią o rekonstrukcji pierwszego lotu balonem skonstruowanym przez braci Montgolfier.

21 listopada 1783 roku jedno z największych marzeń ludzkości w końcu się spełniło. Dwóch francuzów Jean François Pilâtre de Rozier i François Laurent d'Arlandes odbyło pierwszy w historii wolny lot balonem skonstruowanym przez braci Montgolfier. Kilka miesięcy później w Anglii John Jeffries i Francuz Jean-Pierre Blanchard rozpoczęli przygotowania do przelecenia balonem przez kanał La Manche. Te dwa zdarzenia zapoczątkowały pomiędzy Anglią i Francją wyścig do nieba.

Potomek słynnych braci Guillaume de Montgolfier, Tom Crouch z Narodowego muzeum lotnictwa i przestrzeni kosmicznej w Waszyngtonie oraz zespół ekspertów podjęli wyzwanie zrekonstruowania tych zdarzeń.

Widzowie będą mogli przyjrzeć się bliżej jak Tom Crouch wraz z ekipą ekspertów próbuje odtworzyć tamte wydarzenia w programie, który zostanie wyemitowany na antenie Planete+ dziś, 6 lutego, o godz. 11:30. Film dokumentalny został wyprodukowany we Francji w 2013 r. i trwa 52 min.

Źródło: planeteplus.pl
comments powered by Disqus