Legenda Czerwonego Barona dziś w Planete+

Fokker Dr.I Czerwonego Barona – replika (fot. Oliver Thiele/GFDL/Wikimedia Commons)

Dziś (29 maja) fani lotnictwa będą mogli zobaczyć, przygotowany przez kanał Planete+, program dokumentalny o niemieckim lotniku, największym asie myśliwskim okresu I wojny światowej, nazywanym „Czerwonym Baronem”.

Manfred von Richthofen urodził się w dzisiejszym Wrocławiu, dorastał w Świdnicy. W czasie I wojny światowej stał się legendą niemieckiego i światowego lotnictwa.

W maju 1915 roku poprosił o przeniesienie z kawalerii do lotnictwa. Po odbyciu krótkiego kursu, rozpoczął wojskową karierę w lotnictwie jako obserwator, gromadząc dane z rozpoznania na froncie wschodnim. Jako obserwator, nie brał bezpośrednio udziału w potyczkach powietrznych, ale w związku z tym, że miał zamontowany karabin maszynowy do obrony w swojej dyspozycji, nie unikał walki. Jego pierwszym strąconym samolotem był francuski samolot Farman, oficjalnie jednak, to strącenie nie zostało uznane, ponieważ samolot spadł za liniami wroga. W październiku 1915 roku rozpoczął szkolenie jako pilot.

W marcu 1916 roku dołączył do jednostki bombowej Kampfgeschwader 2, pilotując samolot Albatros C.III, dwumiejscowy dwupłatowiec. Szybko przerobił samolot, każąc zainstalować na skrzydle karabin maszynowy. Korzystając z niego wkrótce strącił wrogą maszynę, ale i tego zestrzelenia mu nie zatwierdzono, gdyż także w tym przypadku samolot spadł za linią frontu.

Jego życie zmieniło się gdy przypadkowo spotkał w pociągu Oswalda Boelcke, asa myśliwskiego i taktyka walki tego typu samolotów.

Chociaż był arogancki i nie budził sympatii, to jednak zarówno zwierzchnicy i podwładni darzyli go ogromnym szacunkiem. Manfred von Richthofen był niemieckim bohaterem. Przystojny baron stał się wzorem do naśladowania, medialną gwiazdą i idolem ze względu na 80 zwycięstw w I wojnie światowej. Wtedy też zdobył przydomek Czerwonego Barona.

Niemiecki historyk uzyskał wyłączny dostęp do archiwum rodziny Richthofen, które zawiera niepublikowane dokumenty, jasno wskazujące, że Czerwony Baron nie posiadał jednak rycerskich wartości. Richthofen wpadł w obsesję polowania na ludzi – zabijał bez wahania i wątpliwości. Czy jego historia naprawdę zasługuje na chwałę?

Zapraszamy fanów lotnictwa do obejrzenia programu na antenie Planete+ w piątek, 29 maja br. o godz. 13:00.
Ci, którzy nie zdążą, będą mogli zobaczyć program w poniedziałek, 1 czerwca o godz. 00:05.

Źródło: planeteplus.pl
comments powered by Disqus