A380 – nowy kolos Airbusa – dziś w Planete+

Airbus A380 (fot. planeteplus.pl)

Dziś (4 czerwca) fani lotnictwa będą mogli zobaczyć, przygotowany przez kanał Planete+, program dokumentalny Angèle Berland o historii powstania największego na świecie samolotu pasażerskiego – Airbusa A380, dumy europejskich konstruktorów.

Ma rozpiętość 79,80 metrów, na pokład może zabrać 853 pasażerów i jest w stanie przelecieć 15 tysięcy kilometrów bez międzylądowania. Do funkcjonowania całego samolotu potrzeba około 500 kilometrów kabli. Jego maksymalna prędkość operacyjna to 945 km/h. Tak właśnie prezentuje się największy na świecie samolot cywilny. Przedsiębiorstwo Airbus rozpoczęło pracę nad stworzeniem tak ogromnej maszyny pasażerskiej już w latach 90.

Podczas prac nad A380 zespoły Airbus mierzą – z perspektywy projektowej i technologicznej – niezwykle wysoko, wprowadzając innowacje dosłownie „od dziobu do ogona” samolotu. Obejmuje to na przykład system ochrony przed przekroczeniem pasa startowego (Runway Overrun Prevention System - ROPS), który zwiększa bezpieczeństwo podczas lądowania, a także technologię sieci szkieletowej AFDX, która służy do wymiany danych na pokładzie.

Numer seryjny 001, rejestracja F-WWOW, został zaprezentowany w Tuluzie 18 stycznia 2005 roku. Po raz pierwszy wzniósł się w powietrze 27 kwietnia. Na lot zostało zabranych tylko sześć osób: dwóch pilotów i czterech inżynierów-nawigatorów. Na dwudziestotonowy ładunek składały się instrumenty testowe oraz balast wodny.

W 2007 roku Airbus A380 w barwach linii Singapore Airlines odbył swój pierwszy komercyjny lot.

Zapraszamy fanów lotnictwa do obejrzenia programu na antenie Planete+ dziś, 4 czerwca br. o godz. 20:00. Ci, którzy nie zdążą, będą mieli jeszcze możliwość obejrzenia programu w piątek (10 czerwca) o godz. 19:00.


Airbus A380 (fot. planeteplus.pl)

Źródło: planeteplus.pl
comments powered by Disqus