Cirrus SR22 wylądował na SR20 na Florydzie

Wypadek samolotów Cirrus na Florydzie

Cudem nikt nie odniósł obrażeń w wyniku kolizji dwóch jednosilnikowych samolotów marki Cirrus, do której doszło 16 marca ok. 11.00 czasu lokalnego na Kay Larkin Field w Palatka na Florydzie. Dwa Cirrusy (modele SR22 i SR20), zderzyły się tam podczas lądowania. Jeden ze statków powietrznych jest własnością byłego zawodnika Jacksonville Jaguars (zawodowy zespół futbolu amerykańskiego), Kyle'a Brady'ego, ale nie było go w tym czasie na pokładzie. Z doniesień lokalnych mediów wynika, że na pokładzie SR22 znajdował się jeden ze współwłaścicieli samolotu.

Kay Larkin Field położone jest w połowie drogi pomiędzy Orlando, a Jacksonville. Jest to niekontrolowane lądowisko i do chwili obecnej nie jest wiadomo czy piloci komunikują się tam ze sobą na ogólnej częstotliwości.

Wypadek wydaje być tym rzadkim przypadkiem, który w dalszym ciągu zdarza się od czasu do czasu, gdy jeden samolot traci z widoku widok drugiego lądującego bezpośrednio przed nim. Wspólnym mianownikiem tych zdarzeń jest to, że drugi samolot jest zwykle dolnopłatem. Ale nawet wtedy, gdy jest to górnopłat to poprzedzający może skutecznie zniknąć pod jego nosem, zwłaszcza gdy ten jest już w konfiguracji do lądowania.

Dochodzenie mające wyjaśnić przyczyny zdarzenia prowadzi Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB).

Źródło: planeandpilotamag.com
comments powered by Disqus