Raport wstępny PKBWL dot. Incydentu samolotu PZL 101 A Gawron

Samolot PZL 101 A Gawron SP-CKF

21 lipca, Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, opublikowała raport wstępny z  incydentu z udziałem samolotu PZL 101 A Gawron SP-CKF, do którego doszło 25.06.2014 r. na lotnisku  Kraków Pobiednik Wielki (EPKP). W wyniku zdarzenia samolot został poważnie uszkodzony, jednak pilot nie odniósł obrażeń.

W raporcie 925/14 czytamy:

„W dniu 25.06.2014 roku na lotnisku Kraków Pobiednik Wielki EPKP odbywały się loty szybowcowe szkolne na termikę. Po lądowaniu szybowca Junior jego pilot uzgodnił z instruktorem nadzorującym loty, że wykona on jeszcze jeden lot. Pilot szybowca ponownie zajął miejsce w kabinie, pilot holujący udał się do samolotu holującego, a instruktor nadzorujący zajął się poprawianiem błędu jaki zauważył w liście wzlotów.

Po komendzie „od śmigła” i uruchomieniu samolotu pilot holujący rozpoczął kołowanie do szybowca Junior, znajdujący się na pasie lądowań. Po przekołowaniu około 20 m nastąpiło zderzenie samolotu ze skrzydłem stojącego szybowca Puchacz. W wyniku zderzenia uszkodzone zostały obie łopaty śmigła samolotu oraz zniszczone zostało prawe skrzydło szybowca. Żadna z osób przebywających na starcie nie poniosła obrażeń.”


Wydane zalecenia profilaktyczne:
Nie wydano.

Proponowane zalecenia profilaktyczne:
Nie wydano.

Raport wstępny 925/14

Źródło: PKBWL
comments powered by Disqus