Raport Wstępny nr 607/09 PKBWL

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych

Ukazał się Raport Wstępny nr 607/09 Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych dotyczący wypadku szybowca SZD-30 Pirat, który zdarzył się 6 km na płn-wsch od lotniska Warszawa Babice (EPBC), 1 sierpnia 2009r. o godz. 13:20. W wyniku wypadku szybowiec uległ uszkodzeniu. Pilot nie odniósł obrażeń ciała.

W dniu 1.08.2009 r., o godzinie 13:03 czasu lokalnego (LMT), pilot szybowcowy wystartował za samolotem na szybowcu SZD-30 Pirat do lotu na zadanie BVIII/1 „Treningowe loty termiczne i żaglowe” wg programu szkolenia szybowcowego. Hol przebiegał bez problemów. Wczepienie odbyło się na wysokości ok. 700m, tuż po przekroczeniu Wisły.

Po utracie komina termicznego i stwierdzeniu braku możliwości dolotu do lotniska startu, pilot wybrał miejsce lądowania w terenie przygodnym. Na prostej do lądowania pilot wysunął hamulce aerodynamiczne, gdy zauważył wysoką roślinność wyrównał nad nią lot i schował hamulce. Jednak prędkość była zbyt duża i widząc zbliżające się drzewka/krzaki pilot ponownie wysunął hamulce aerodynamiczne celem wytracenia prędkości. Pilot spóźnił ich schowanie przed kontaktem z wysoką roślinnością, o którą szybowiec zaczepił dolną płytą hamulca aerodynamicznego.

Zdarzenie miało miejsce ok. 6km na płn-wsch od lotniska EPBC. W wyniku zdarzenia szybowiec uległ uszkodzeniu (pęknięcia na centropłacie w okolicy skrzynki prawego hamulca aerodynamicznego, pęknięcie górnej ścianki kadłuba w okolicy mocowania z centropłatem, wygięcie płyt prawego hamulca aerodynamicznego). Pilot nie odniósł obrażeń ciała.

Na tym etapie badania wypadku nie wydano żadnych zaleceń profilaktycznych

Pełna treść raportu na stronie PKBWL.

Źródło: PKBWL
comments powered by Disqus