Przejdź do treści
Zbiornik paliwa niemieckiego myśliwca Messerschmitt w Pilskim Muzeum Wojskowym (fot. Pilskie Muzeum Wojskowe)
Źródło artykułu

Nowe eksponaty w Pilskim Muzeum Wojskowym

Kolejny unikat w zbiorach Pilskiego Muzeum Wojskowego. Jak poinformował Przemysław Olszyński, dyrektor pilskiej placówki, Muzeum wzbogaciło się o zbiornik paliwa, najprawdopodobniej od samolotu Messerschmitt Me 410. Eksponat przekazał do zbiorów Klaudiusz Fichna.

Zbiornik został wydobyty spod ziemi ponad 20 lat temu przez mieszkańca Kaczor z tak zwanych wojskowych glinianek przy ul. Kusocińskiego w Pile. Teraz przekazany do Muzeum jest unikalnym artefaktem po działających tutaj od 1940 roku na lotnisku w Pile zakładach Hansena. Co ciekawe, pompa paliwa, która się znajduje w zbiorniku jest sprawna technicznie.

Messerschmitt Me 410 Schnellbomber to myśliwiec, który odgrywał kluczową rolę w niemieckiej Luftwaffe w czasie II wojny światowej. Do dziś zachowały się tylko dwa egzemplarze tego samolotu. Jeden znajduje się w Muzeum RAF w Wielkiej Brytanii, drugi w Stanach Zjednoczonych.

Nowy eksponat możemy zobaczyć na stałej wystawie w Pilskim Muzeum Wojskowym dokumentującej 100 lat pilskiego lotniska.

Ale to nie koniec nowych eksponatów. Miesiąc temu (11 listopada) podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości Muzeum zaprezentowało po raz pierwszy na wystawie stałej polowy mundur pilota 15. Eskadry Myśliwskiej. – Wzorowaliśmy się na ppor. pil. Antonim Bartkowiaku, którego ciekawą sylwetkę przybliżamy wszystkim odwiedzającym nasze muzeum – mówią pracownicy muzeum.

Antoni Bartkowiak do lotnictwa Cesarstwa Niemieckiego trafił w marcu 1918 roku, następnie swoje umiejętności lotnicze doskonalił między innymi w Pile w Flieger-Ersatz-Abteilung Nr. 2. Po zakończeniu szkoleń stacjonował na lotnisku w Bydgoszczy, z którego 13 stycznia 1919 roku brawurowo uciekł samolotem myśliwskim Albatros D.Va na tereny zajęte przez oddziały polskie po wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Od 25 czerwca 1919 roku służył w IV Eskadrze Wielkopolskiej późniejszej 15. Eskadrze Myśliwskiej. Podczas wojny polsko – bolszewickiej wykonał kilkadziesiąt lotów bojowych, dokonując między innymi odważnych ataków na kawalerię Siemiona Budionnego. Antoni Bartkowiak został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych. Z naszym miastem poza szkoleniem lotniczym łączy go również to, że latał na samolotach myśliwskich wyprodukowanych w Ostdeutsche Albatros Werke Gmbh w Pile.

Replikę munduru pilota 15. Eskadry Myśliwskiej pozyskaliśmy do muzeum dzięki wsparciu finansowemu naszych Przyjaciół –  Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych (ITWL) z Warszawy, dla których równie ważna jak praca naukowo – badawcza jest historia polskich skrzydeł. Wykonanie munduru zleciliśmy specjalistom, których wyroby są znane na całym świecie – fabryce umundurowania braci Kłoskowskich z Poznania  firmie "Hero Collection" – opowiadają pracownicy pilskiej placówki.

Polowy mundur pilota 15. Eskadry myśliwskiej jest wspaniałym uzupełnieniem lotniczej wystawy.

Tydzień temu Pilskie Muzeum Wojskowe uzupełniło wystawę lotniczą.

Na wystawie stałej poświęconej historii pilskiego lotniska przedstawiona jest postać płk. pil. Zenona Jankowskiego – jednego z kandydatów do lotu w kosmos pierwszego Polaka w ramach programu Interkosmos.

Jak wiemy, ostatecznie pierwszym i jedynym jak dotąd naszym rodakiem w kosmosie został Mirosław Hermaszewski (wówczas w stopniu majora). Panu Jankowskiemu przypadła rola konsultanta kierownika lotu. Decyzję co do załogi, która weźmie udział w misji kosmicznej (Zenon Jankowski wraz z Walerijem Kubasowem czy też Mirosław Hermaszewski wraz z Piotrem Klimiukiem) podjęto na tyle późno, że Poczta Polska przygotowała dwa zestawy znaczków upamiętniające misję Sojuz 30 z roku 1978. O ile znaczki z postacią Mirosława Hermaszewskiego są powszechnie znane – weszły do normalnego obiegu, o tyle z postacią Zenona Jankowskiego, jako wycofane, są dziś absolutnym unikatem.

Dzięki przychylności Kapitana Żeglugi Wielkiej Witolda Nawrockiego z Gdyni udało się pozyskać cyfrową kopię obu wzorów, dzięki której możemy obecnie zrealizować jedno z naszych zamierzeń – pokazać zwiedzającym jak wyglądały te unikalne znaczki. Zapraszamy w nowym sezonie 2022 – zachęca do zwiedzania wystawy Pilskie Muzeum Wojskowe.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony