Brytyjskie Stowarzyszenie Pilotów Lotniczych wnioskuje o wyższe zasiłki macierzyńskie dla pilotów

Kobieca załoga w kokpicie samolotu liniowego, fot.airlinestaffrates.com

Brytyjskie Stowarzyszenie Pilotów Linii Lotniczych (BALPA) wzywa linie lotnicze do zachęcania kobiet do pozostania w branży poprzez zwiększenie zasiłków macierzyńskich. BALPA twierdzi, że obecny poziom ustawowego zasiłku macierzyńskiego oferowany przez większość linii lotniczych jest powodem, dla którego odchodzą one z zawodu.

BALPA zainaugurowała ogólnoeuropejską kampanię "’Baby on Board", organizując spotkania parlamentarne, gdzie wnosi o zmianę przepisów regulujących poziom zasiłków macierzyńskich i wprowadzenia lepszej, wyższej oferty dla pilotów.

Ustawowy zasiłek macierzyński w Wielkiej Brytanii wynosi 145 funtów tygodniowo w okresie od 7 do 39 tygodnia ciąży, co dla pilotów może oznaczać obniżkę dochodów nawet o 90%. BALPA domaga się pełnego wynagrodzenia za pierwsze 26 tygodni urlopu macierzyńskiego i połowę wynagrodzenia za pozostałą część ustawowego urlopu macierzyńskiego.

Ankieta dotycząca płacy na urlopie macierzyńskim przeprowadzona w 2017 r. 341 firmach w Wielkiej Brytanii w 2017 r. (zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym), wykazała, że 54,8% pracodawców oferuje stawki, które są wyższe niż ustawowe minimum.

Źródło: pilotccareernews.com
comments powered by Disqus