Przejdź do treści
Bliskie spotkanie balonu meteorologicznego i A319
Źródło artykułu

Bliskie spotkanie balonu meteorologicznego i A319 na FL380 (film)

W sieci pojawił się film, na którym widać, jak A319 linii Delta Airlines wykonujący lot z Bostonu do Detroit, przeleciał zaledwie ok. 150 m (500 stóp) ponad balonem meteorologicznym. Do zdarzenia doszło na wysokości 38 tys. stóp.

Balon był częścią projekt OLHZN (High Altitude Balloons) i wyposażony w kamerę GoPro z wystartował z miejscowości Honeoye w stanie Nowy Jork. Podczas misji osiągnął on wysokość 102,544 stóp i wylądował w pobliżu miasta Syracuse również w stanie Nowy Jork. Jednak najciekawszą częścią lotu było nagranie przez kamerę przelatującego A319.

Jak podkreślał przedstawiciel projektu, było to wyjątkowo rzadkie spotkanie w powietrzu, które zostało przeprowadzone bezpiecznie i legalnie. "Wszystkie nasze loty spełniają wymagania Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA) określone w przepisach FAR 101. Informacja o lotach balonem była również opublikowana w notamach, a ich koordynacja odbywała się z lokalnymi ośrodkami ATC, a także lotniskami w celu zapewnienia bezpieczeństwa operacji", powiedział w oświadczeniu.

Dzięki kamerze o wysokiej rozdzielczości, w którą wyposażony był balon, możemy zobaczyć przelatujący z niewielkim przewyższeniem samolot pasażerski, a także co najciekawsze, usłyszeć jego odgłos.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony