III Targi Lotnictwa Lekkiego ParaRudniki już w ten weekend!

ParaRudniki 2014

Już w najbliższy weekend 17 i 18 maja na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego odbędą się największe w Polsce Targi Lotnictwa Lekkiego ParaRudniki. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większa popularnością, na tegorocznych Targach swoja obecność zadeklarowało ponad 50 wystawców.

ParaRudniki, organizowane pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, to doskonałe pomysł na majówkę, tym bardziej, że podczas długiego majowego weekendu pogoda nie dopisała. Wstęp dla odwiedzających jest darmowy, podobnie jak parking, dla dzieci przygotowano plac zabaw z dmuchawcami i strefa gdzie można coś zjeść. Będzie także coś dla oka bowiem targom towarzyszyć będą pokazy akrobacji szybowcowej, landkitingiem – czyli lądowej odmiany kitesurfingu oraz pierwsze w tym roku Zawody Polskiej Ligi Motoparalotniowe. 

- Będą motoparalotniarze latający solo i w tandemie, startujący z nóg i na wózkach. Swój udział zapowiedzieli Mistrzowie Świata, bo w tej dyscyplinie ostatnio nadajemy ton światowej rywalizacji – mówi Adam Paska, trener motoparalotniowe kadry narodowej -  Jeżeli pogoda pozwoli to rozegramy kilka konkurencji, m.in. bardzo widowiskowy slalom, podczas którego piloci latają między kilkumetrowymi dmuchanymi pylonami. Poza tym konkurencja ekonomiczna,  podczas której nad lotniskiem będzie na raz latać kilkadziesiąt motoparalotni. To robi naprawdę duże wrażenie. -

Zawody rozpoczną się wczesnym rankiem i potrwają do wieczora natomiast Targi dla zwiedzających otwarte zostaną w sobotę o 10.00, oficjalne rozpoczęcie o godzinie 12.00. W niedzielę rozpoczęcie Targów o godzinie 9.00.     

W ParaRarudnikach udział zadeklarowało 50 wystawców, reprezentujących praktycznie całą branżę lotniczą, w tym dwie firmy z Litwy produkujące szybowce LAK. Nie zbraknie firm oferujących odzież lotniczą, kaski, GPS-y, wariometry, krótkofalówki i oczywiście sprzęt, skrzydła, silniki do motoparalotni, szybowce, motoszybowce, ultralighty, samoloty itd….  W ubiegłym roku dużym zainteresowanie cieszyły się wiatrakowce, których nie zabraknie także w tym roku.

- To było coś niesamowitego, ludzie stali po kilka godzin i słuchali o wiatrakowcach, w pewnym momencie było tak ciasno, że pomimo tego iż byłem na dworze, to wydawało mi się, że się uduszę. Organizatorzy nie byli w stanie przecisnąć się do mnie. To był dla mnie prawdziwy miód na serce – wspomina Michał Parkitny z firmy Aleksandra z Kłobucka.

W sumie Michał Parkitny zaprezentował cztery dynamiczne loty wiatrakowcem, które od razu pojawiły się na You Tube’ie, z komentarzami podekscytowanych widzów.

- Najczęściej pytano mnie o to co się dzieje w przypadku awarii silnika. Otóż każde lądowanie wiatrakowcem jest awaryjne, bo trzeba wyłączyć silnik i wbrew temu co się wszystkim wydaje, wiatrakowiec bardzo ładnie szybuje. Trzeba to jednak zobaczyć, najlepiej przelecieć się, bo to zupełnie inny lot niż śmigłowcem, czy samolotem. Dlatego zbyt długo się nie zastanawiałem, czy wziąć po raz kolejny udział w ParaRudnikach – mówi Michał Parkitny z firmy  Aleksandra z Kłobucka.

Jak na lotnictwo lekkie przystało, wśród wystawców nie może zabraknąć samolotów ultralekkich, tak jak przed rokiem swoje ultralighty pokaże czeska firma Skyleader, reprezentowana przez swojego polskiego przedstawiciela.  W tym roku Skyleader pokaże dwa samoloty Skyleader 600, który komfortem i osiągami nie odbiega od samolotów klasy General Aviation, oraz górnopłat Skyleader GP One. Razem z polskim przedstawicielem firmy Skyleader Pararudnik odwiedzą także Czesi.

- Bardzo fajna, przyjemna impreza, dużo zwiedzających, a tym samym duże zainteresowanie samolotami. Pamiętam, że w zeszłym roku wśród osób interesujących się ultralight’ami byli m.in. mieszkańcy Szczecina. – wspomina swoją poprzednią bytność na ParaRudnikach Tadeusz Szczerba ze Skyleader Polska. – Co prawda to nie piekarnia i samolotów od ręki się nie sprzedaje, ale jakieś kontakty zostały nawiązane. Przyznam się, że nawet ostatnio rozmawiając z kimś, kto chciał obejrzeć samolot, umówiliśmy się na oględziny właśnie na ParaRudnikach.-

Lotnictwo to także infrastruktura, na ParaRudnikach będzie można zobaczyć szybki w montażu, nie wymagający specjalnie utwardzanego podłoża,  hangar skonstruowany i wykonany przez firme PANEL METAL.     

- Głównie zajmujemy się produkcją  płyt warstwowych, ale jeden ze współwłaścicieli firmy ma ultralight’a i potrzebował go gdzieś trzymać. –opowiada Roman Klugiewicz z firmy PANEL METAL - Skonstruowaliśmy hangar  o wymiarach 9, 5 na 7, 5 metra, jest to konstrukcja ze stali ocynkowanej zabudowana płytami warstwowymi z rdzeniem izolacyjnym, w tym wypadku styropianem. Dwie trzy osoby mogą  postawić taki hangar w ciągu dnia. Może on  stać na trawie, ale  można też podłoże utwardzi. Na ParaRudniki przywieziemy właśnie taki niewielki hangar na samolot ultralekki, ale nie ma żadnych przeszkód, abyśmy zaprojektowali większy, równie łatwy w złożeniu jak ten który wystawimy.-

Swoje stoisko na ParaRudnikach będzie miało również Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe, na którym dostępny będzie specjalista w zakresie radiostacji.

- Będzie wszystkim zainteresowanym pilotom pomagał między innymi ustawiać wszystkie parametry radiostacji pod kątem uzyskanej przez Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe częstotliwości i w miarę możliwości odpowiadał na inne techniczne pytania. – informuje Mariusz Nowacki prezes PSP - Oprócz tego na naszym stoisku będzie dostępna do wglądu tania stacja pogodowa, wyprodukowana przez studenta Wydziału Elektroniki Politechniki Rzeszowskiej Mateusza Lubeckiego, która pozwala na przesyłanie dowolnych danych meteorologicznych drogą radiową. 

Dużą zaleta ParaRudnik jest to, że Targi organizowane są na lotnisku i dlatego oglądany sprzęt można od razu wypróbować, nawet samolot jeżeli będzie taka potrzeba. Większych problemów nie ma żeby wypróbować skrzydło albo silnik do motoparalotni. Poza tym będzie można sprawdzić przewiewność paralotni, zmierzyć i porównać siłę ciągu w napędach PPG, oraz przełożyć spadochron ratowniczy. 

 - Tu wszystko można dotknąć, wypróbować, przymierzyć czy pasuje, a nawet potargować się o cenę - śmieje się Grzegorz Misiak z Aeroklubu Częstochowskiego - można także umówić się na szkolenie, bo wśród wystawców są m.in. szkoły paralotniowe i motoparalotniowe. Można także dowiedzieć się jak bezpiecznie latać, bowiem jedną z imprez towarzyszących są wykłady dotyczące bezpiecznego latania na moto- i paralotniach.

Oprócz wykładów Targom, jak co roku, towarzyszyć będzie konkurs filmowy FLY to LIVE, główną nagrodą jest wysokiej klasy kamera. Natomiast w sobotę wieczorem, jeżeli pogoda dopisze zaplanowany jest pokazowy skok z balonu na paralotni. 

III Targi Lotnictwa Lekkiego ParaRudniki odbędą się 17 i 18 maja,  na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego.

Więcej informacji oraz szczegółowy program Targów na stronie poświęconej ParaRudnikom.

Źródło: pararudniki.pl
comments powered by Disqus