USA: Boeing poprawił oprogramowanie w symulatorze lotów 737 MAX

Symulator lotów B737 MAX (fot. kadr z filmu na youtube.com)

Amerykański koncern lotniczy Boeing poinformował w sobotę, że dokonał poprawek w oprogramowaniu w symulatorze lotu samolotu typu 737 MAX, na którym szkoleni są piloci tych maszyn. Po dwóch katastrofach, na całym świecie zawieszono loty wszystkich 737 MAX.

"Boeing wprowadził poprawki do oprogramowania symulatora lotu i dostarczył dodatkowe informacje operatorom systemu, aby zapewnić reprezentatywne działanie urządzenia w różnych warunkach lotu" – poinformował koncern.

Według amerykańskiego producenta oprogramowanie wykorzystywane w symulatorach lotów nie było w stanie odtworzyć pewnych warunków lotu, w tym tych, w których w marcu br. doszło do katastrofy Boeinga 737 Max linii Ethiopian Airlines. Maszyna runęła tuż po starcie z lotniska w Addis Abebie. Zginęło wówczas 157 osób.

W październiku ub. roku 189 osób zginęło w katastrofie maszyny tego samego typu w Indonezji.

W obu przypadkach oprogramowanie systemu stabilizacji i kontroli lotu (MCAS), który ma zapobiegać utracie siły nośnej przez samolot, mogło odegrać decydującą rolę.

Kilka dni temu Boeing poinformował, że zakończone zostały prace nad aktualizacją oprogramowania w samolotach typu 737 MAX. Zanim będą one mogły wrócić do latania, zmiany oprogramowania musi zatwierdzić jeszcze amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA).


Przeczytej również:
Boeing zakończył aktualizowanie oprogramowania w samolotach typu 737 MAX

Źródło: PAP
comments powered by Disqus