Turcja: Erdogan będzie rozmawiać z Bidenem o myśliwcach F-35 podczas szczytu w Glasgow

F-35A (fot. lockheedmartin.com)

Sprawa zablokowanego przez USA kontraktu na zakup przez Turcję myśliwców F-35 będzie głównym tematem rozmów prezydentów Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana, i USA, Joe Bidena podczas szczytu klimatycznego w Glasgow – przekazała w środę turecka państwowa agencja prasowa Anatolia.

Turcja została wykluczona z amerykańskiego programu rozwijania myśliwców F-35 w 2020 roku, po zakupie przez Ankarę rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej S-400, które są niekompatybilne z uzbrojeniem NATO.

Rząd Turcji domaga się zwrotu 1,4 mld dolarów, które zostały już wydane na zakup samolotów. W październiku Erdogan przekazał, że w ramach rozliczenia tej kwoty USA zaproponowały sprzedaż myśliwców F-16 i modernizację posiadanych już przez Turcję maszyn tego typu, Waszyngton zdementował te doniesienia - pisze agencja Reutera.

"Szczyt w Glasgow będzie dobrą okazją, bym wyjaśnił tę sprawę podczas osobistej rozmowy z Bidenem" – powiedział dziennikarzom Erdogan w środę.

W niedzielę w Glasgow rozpocznie się trwający do 12 listopada ONZ-owski szczyt klimatyczny COP26, na którym pojawią się przywódcy wielu państw, w tym Biden i Erdogan.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus