Przejdź do treści
Radar pogodowy - ilustracja działania wizualizacji
Źródło artykułu

"Rzeczpospolita": Radarowa dziura nad Polską

Znajdujący się niedaleko Rybnika radar meteorologiczny zepsuł się w czerwcu, co osłabiło i tak niewystarczającą sieć takich urządzeń w Polsce - ustaliła "Rzeczpospolita".

Takich radarów mamy osiem, a po awarii sprawnych jest tylko siedem. A to m.in. na podstawie ich wskazań meteorolodzy przekazują informacje o zagrożeniach powodziami, burzami czy silnym wiatrem. Teraz w kraju są miejsca niewidziane przez radary lub widziane bardzo słabo.

Według anonimowego rozmówcy gazety z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w Polsce powinno funkcjonować 16 takich urządzeń. Koszt jednego szacowany jest na ponad 12 mln zł.

Informacje przekazywane przez radary trafiają m.in. do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nadzorującego system zarządzania kryzysowego w kraju. Informacje z nich docierają też do wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego. Tam dane są analizowane i na podstawie takich opracowań podejmowane są decyzje dotyczące zagrożeń meteorologicznych.

Ministerstwo Środowiska, które nadzoruje IMiGW zapewniło w przesłanym do "Rz" piśmie, że do końca roku zostanie zakończone przygotowywanie programu mającego poprawić sytuację dotyczącą metod prognozowania pogody i przekazywania tych informacji.

Przypis redakcji: W lewym dolnym rogu zdjęcia, lista działających radarów pogodowych

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony