Rosja zamierza rozmieścić na Białorusi pułk lotniczy

Należące do Sił Powietrznych Rosji myśliwce Su-27

Rosja zamierza rozmieścić na Białorusi do 2015 r. pułk wojsk lotniczych wyposażony w myśliwce, a w 2014 roku dostarczy Białorusi 4 dywizjony rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300 – oświadczył we wtorek w Mińsku minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

„Przystępujemy do rozpatrywania planu utworzenia tu rosyjskiej bazy lotniczej z myśliwcami. Mamy nadzieję, że w 2015 r. będzie już tutaj pułk lotniczy” – oznajmił Szojgu na spotkaniu z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką.

Dodał, że w 2013 r. planowane jest utworzenie na Białorusi dowództwa lotniczego oraz rozmieszczenie pierwszej, dyżurnej grupy myśliwców bojowych. „Już w 2014 r. Rosja zgodnie z pana umową z Władimirem Putinem dostarczy cztery dywizjony S-300 w celu ochrony przestrzeni powietrznej” – zaznaczył.

Przypomniał, że Białoruś i Rosja realizują wspólny program tworzenia regionalnego systemu obrony przeciwlotniczej, która według jego słów powinna być niezawodna i solidna oraz chronić przestrzeń powietrzną i granice Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Dodał, że jest także realizowany duży program w sferze współpracy wojskowo-technicznej.

„Zamierzamy nadal rozpatrywać sprawy niezbędne dla wzmocnienia potencjału obronnego naszych białoruskich kolegów i braci” – oświadczył Szojgu. W kwietniu 1997 roku Białoruś utworzyła z Moskwą Związek Białorusi i Rosji (ZBiR), a w 1999 roku podpisano traktat o przekształceniu ZBiR w Państwo Związkowe Rosji i Białorusi. (PAP)

Źródło: PAP
comments powered by Disqus

Komentarze

a niedługo i zlikwidują granice i władza nad Biarorusią będzie na kremlu i jak zawsze u nich przeciwko jednym rakietom protestują a inne stawiają