PP "Porty Lotnicze" chce zatrudniać więcej osób niepełnosprawnych
Zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami oraz poprawienie dostępności lotniska dla takich osób – zakłada zawarte w czwartek porozumienie między Przedsiębiorstwem Państwowym "Porty Lotnicze" a PFRON.
Wcześniej Fundusz podpisał podobne porozumienie m.in. z Pocztą Polską, Bankiem Pocztowym, SGH, Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych oraz TVP.
"Tu nie chodzi tylko o obsługę osób niepełnosprawnych, ale także o tworzenie miejsc pracy, chodzi o dostosowanie lotniska, jako pracodawcy, do potrzeb takich osób" – powiedział po podpisaniu porozumienia dyrektor PP "Porty Lotnicze" Mariusz Szpikowski.
Jak zaznaczył, port stale poszerza udogodnienia skierowane do osób z niepełnosprawnościami i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. "Dążymy do wyeliminowania wszelkich niedogodności oraz stworzenia jak najlepszych warunków pracy w przyszłości" – mówił.
Prezes PFRON Robert Kwiatkowski zwrócił uwagę, że zatrudnienie osób niepełnosprawnych jest polską racją stanu. "Zatrudnienie w spółkach skarbu państwa, administracji rządowej, samorządowej to są bardzo ważne rzeczy. Musimy dać przykład, że można zatrudniać osoby niepełnosprawne, że można likwidować bariery i że można stworzyć świat, który jest uniwersalny. Świat przyjazny dla osób niepełnosprawnych jest przyjazny dla nas wszystkich: dla kobiet w ciąży, dla matek z dziećmi, dla osób starszych" – dodał.
Podczas spotkania na lotnisku zaprezentowano wystawę prac z ubiegłorocznej edycji konkursu "Szuka Osób Niepełnosprawnych". Dyrektor wydziału komunikacji społecznej PFRON Piotr Śliwowski podkreślił, że wystawa będzie gościła na lotnisku przez miesiąc. "To nie są reprodukcje, ani zdjęcia, ani wydruki. To oryginalne dzieła, sztuka stworzona przez osoby niepełnosprawne. Myślę, że zrobiliśmy mały krok, w tym kierunku, że sztuka osób niepełnosprawnych jest prezentowana tak, jak powinna. Ona nie jest na uboczu, gdzieś w małych salkach. Tutaj jesteśmy na międzynarodowym lotnisku, w centrum" – powiedział.
Z kolei prezes PFRON zaznaczył, że wystawa na lotnisku dużo znaczy dla osób z niepełnosprawnościami. "Nie możemy wyobrazić sobie czegoś fajniejszego, jak wskazać miejsce utworzenia galerii na lotnisku w Warszawie. Dla tych wszystkich osób, które tworzyły tę sztukę, to rzecz niewyobrażalna. Mam nadzieję, że to początek prezentowania sztuki na lotnisku, czy w hotelach, których właścicielem jest PPPL" – mówił
W 2015 roku, jako pierwszy obiekt dworcowy w Polsce, Lotnisko Chopina w Warszawie otrzymało certyfikat Obiekt Bez Barier fundacji Integracja. Port wyróżniono za ułatwianie podróżowania wszystkim osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, a także niesłyszącym i niewidomym. W 2016 r. port lotniczy otrzymał tytuł Idola wśród instytucji i firm przyjaznych osobom niewidomym.
Komentarze