Polscy lotnicy w sojuszniczym ćwiczeniu na Litwie

Trzy samoloty F-16 Polskich Sił Powietrznych w locie - widok z boku (fot. DGRSZ/FB)

Przygotowanie do sojuszniczej misji nadzoru nad przestrzenią powietrzną było celem ćwiczenia NATO, w którym uczestniczyli lotnicy z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

"Personel 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań- Krzesiny uczestniczył w trzeciej edycji tegorocznego ćwiczenia NATO – Ramstein Alloy 21-3, które zostało przeprowadzone w przestrzeni powietrznej Litwy. Głównym założeniem manewrów jest zwiększenie interoperacyjności sił powietrznych członków NATO i krajów partnerskich w regionie Morza Bałtyckiego, które prowadzi do stabilności oraz bezpieczeństwa regionu" – przekazało DGRSZ w piątek.

Dwa dni scenariuszy treningowych zakładały przygotowanie do misji Baltic Air Policing (BAP) – nadzory nad przestrzenią powietrzną państw bałtyckich – oraz Quick Reaction Alert (QRA) – stopnia gotowości bojowej związanej z obroną powietrzną.

Piloci wykonywali loty (DACT) dissimiliar air combat polegające na zastosowaniu odmiennych taktyk przechwyceń powietrznych w zależności od typu uczestniczących w ćwiczeniu myśliwców NATO i państw partnerskich: Danii, Finlandii, Portugalii, Turcji i Włoch.


(fot. DGRSZ/FB)

Dodatkowym elementem wykonywanych zadań były misje uzupełniania paliwa w powietrzu (air to air refueling, AAR) realizowane z udziałem tankowca Królestwa Niderlandów KDC-10.

W ćwiczeniu, które odbyło się 21-22 września, uczestniczyły także natowski samolot wczesnego ostrzegania i rozpoznania E-3A AWACS oraz transportowy litewski C-27.

Pierwsza edycja Ramstein Alloy-21 odbyła się w kwietniu, druga w lipcu.


(fot. DGRSZ/FB)

Źródło: PAP
comments powered by Disqus