Podlaskie: 15 stycznia referendum ws. regionalnego lotniska
15 stycznia w województwie podlaskim odbędzie się referendum ws. lotniska regionalnego – komisarz wyborczy w Białymstoku podpisał w poniedziałek postanowienie w tej sprawie. To realizacja orzeczenia NSA, który nakazał przeprowadzenie takiego głosowania.
Referendum odbędzie się na wniosek komitetu referendalnego, który dwa lata temu zebrał w tej sprawie 63 tys. ważnych podpisów mieszkańców regionu. Pytanie w referendum brzmi: "Czy jest Pan/Pani za wybudowaniem w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego?".
Dwa lata temu sejmik województwa podlaskiego wniosek o takie głosowanie odrzucił, uzasadnił to wówczas wysokimi kosztami takiego referendum oraz tym, iż będzie ono bezprzedmiotowe bo władze samorządowe z budowy regionalnego lotniska zrezygnowały z przyczyn ekonomicznych.
29 listopada Naczelny Sąd Administracyjny orzekł jednak, iż takie referendum ma być przeprowadzone.
Wcześniej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku trzy razy skargę pomysłodawców referendum oddalał. Związana ona była z przekroczonym przez sejmik, 30-dniowym terminem rozpoznania wniosku o takie głosowanie.
NSA dwa wcześniejsze orzeczenia uchylał i sprawę zwracał do ponownego rozpoznania. W ubiegły wtorek zaskarżone orzeczenie z maja tego roku również uchylił, ale jednocześnie zarządził przeprowadzenie referendum wojewódzkiego, na wniosek mieszkańców, "w przedmiocie budowy w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego".
Zgodnie z prawem, głosowanie musi się odbyć w dzień wolny od pracy, najpóźniej w 50 dniu po uprawomocnieniu się orzeczenia.
Komisarz wyborczy zarządził je na niedzielę 15 stycznia; głosować będzie można w godz. 7-21. Uprawnionych do głosowania jest w województwie ok. 950 tys. osób. Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 30 proc. osób uprawnionych.
Załącznikiem do postanowienia komisarza wyborczego w Białymstoku jest kalendarz czynności, który obowiązuje samorząd województwa, bo to on odpowiada za organizację referendum.
Do 21 grudnia musi być powołana przez sejmik województwa komisja ds. referendum, a także powiatowe (miejskie) komisje. Do 25 grudnia muszą być gotowe spisy osób uprawnionych do udziału w głosowaniu. Kampania referendalna zakończy się o północy 13 stycznia.
Według szacunków władz regionalnych, koszt referendum przekracza 4 mln zł. Pieniądze nie były zaplanowane, ale muszą się znaleźć jeszcze w tegorocznym budżecie; w tym tygodniu powinna się odbyć nadzwyczajna sesja sejmiku na ten temat.
W województwie podlaskim już raz było organizowane regionalne referendum. W maju 2007 roku mieszkańcy decydowali w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa. Formalnie okazało się nieważne, bo nie został przekroczony próg 30 proc. frekwencji (wyniosła 21,56 proc.).
Odbyło się ono wówczas równocześnie z przedterminowymi wyborami do sejmiku województwa.
Komentarze