Indie: 13 osób zginęło w katastrofie śmigłowca, w tym szef sztabu generalnego sił zbrojnych

Mi-17V5 Indyjskich Sił Powietrznych w locie (fot. Ministry of Defence/GODL-India/Wikimedia Commons)

W Indiach 13 osób wraz z szefem sztabu generalnego sił zbrojnych tego kraju generałem Bipinem Rawatem zginęło w środę w katastrofie śmigłowca – poinformowały Indyjskie Siły Powietrzne (IAF). Jedna osoba, którą już przewieziono do szpitala wojskowego, przeżyła – przekazała Agencja Reutera.

"W okolicy Coonoor w Tamilnadu (stanie na południu kraju – PAP) doszło do wypadku śmigłowca (rosyjskiej produkcji) Mi-17V5 Indyjskich Sił Powietrznych (IAF) z szefem sztabu generalnego sił zbrojnych generałem Bipinem Rawatem na pokładzie" – napisała indyjska armia na Twitterze.

Poza generałem i jego żoną, w śmigłowcu w momencie zdarzenia znajdowało się jeszcze 12 osób – informował wysoki rangą indyjski oficer. Jedyną ocalałą z katastrofy osobą jest kapitan Varun Singh – podał Reuters.

"Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że generał Bipin Rawat, jego żona Madhulika Rawat i 11 innych osób zginęło na pokładzie śmigłowca podczas wypadku" – napisały w środę po południu IAF na Twitterze.

63-letni generał Rawat znany był jako bliski znajomy premiera Indii Narendry Modiego. Był to pierwszy szef sztabu generalnego sił zbrojnych tego kraju od czasu stworzenia tego stanowiska w 2019 roku – tłumaczy agencja AFP.

Użytkowanie śmigłowców typu Mi-17 rozpoczęto w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku; wykorzystywały je różne armie na całym świecie – zauważa francuska agencja. W ostatnich latach kilkukrotnie zarejestrowano wypadki z ich użyciem, m.in. w armii Azerbejdżanu w listopadzie br., czy w armii Indonezji w 2019 roku – przypomina AFP.

Film z momentu przed upadkiem śmigłowca na ziemię można zobaczyć TUTAJ.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus